AZ ÉV MÚZEUMA címnek, melyet a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület 1996 óra ítél oda arra érdemes muzeális intézményeknek, idén is vannak várományosai, egészen pontosan hat jelölt várja izgatottan a május 24-ei, a Múzeumok Majálisa keretében tartandó díjkiosztó ünnepséget, a versengés két kategóriában zajlik: kis és nagy múzeumok külön mérettetik meg magukat. A sokszínű mezőny közgyűjteményei a művészettörténettől a régészetig, a pénzügyektől a színházig számos területet ölelnek fel, ideje hát megismernünk őket, hogy együtt szurkolhassunk nekik! Következzen a kis múzeumok kategóriájából a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ!
Tér és távlat – A MODEM arcai
Ne csak szíved legyen, füled is, ne csak érezz, hallgass meg! Sok segítőnek és segítő intézménynek ez a gondolat a sorvezetője, mely tulajdonképpen a Rogers-i értő figyelem átgombolt verziójaként, mindannyiunk horgonypontja lehetne a mindennapokban. Mert sokfélék vagyunk, máshonnan érkezünk és máshová tartunk, különbözőek a szükségleteink, a nézőpontjaink, melyekből saját magunkat és a minket körülvevő világot szemléljük. Szép és fontos felismerés, amikor ez az attitűd egy kulturális intézmény sajátja – még ha szó szerint nem is, de látva és megtapasztalva rendezvényeit, programjait, mégiscsak valamiféle figyelő, érző, értő és megértő helyként éljük meg a benne létezést, a falai közötti inspirálódást.
A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ ilyen intézmény, mely a kultúra terjesztését az egész város és régió számára tekinti többek között magára vállalt küldetésnek, egyszerre büszkén lokális beágyazottságára és nemzetközi ambícióira. A 2006-ban megnyílt, és azóta a hazai kortárs művészeti szcéna meghatározó szereplőjévé vált kiállítóhely nem pusztán kiállítótér – hanem gondolattér, közösségi összetalálka-pont, origója egy szellemi, kulturális, művészeti miliőnek, mely mindannyiunké lehet, ha akarjuk. A Debrecen történelmi belvárosában emelkedő modern épületben a XX. század legjelentősebb hazai és nemzetközi alkotásai mellett szép és érzékeny áthallással jelennek meg a kortárs vizualitás progresszív, gyakran kérdéseket generáló irányzatai, melyek egyszerre tanítanak, kérdeznek, figyelnek és ajándékoznak szabadságot gondolatainknak és tapasztalásainknak. A művészet nem különálló világ, hanem eleven társadalmi párbeszéd – ezt érezhetjük a MODEM minden kiállításán és minden szegletében, és ez jó, ez fontos, ez kivételes, ez felmagasztaló.
A Művészeti Központ az elmúlt években új lendületet vett: programstruktúrája és kapcsolatrendszere mára a kelet-közép-európai régió egyik legjelentősebb kulturális központjává emelte, egy olyan narratíva kialakításával, folytonos csiszolásával és tökéletesítésével, mely talán a közgondolkodást is képes lenne megváltoztatni, miszerint a kortárs művészetnek alanyi joga van helyet kérni és kapni a mindennapokban. Ez a narratíva nem csupán a kurátori koncepciókban, de az intézmény térhasználatában is megmutatkozik: a múzeum Kelet-Közép-Európa legnagyobb egybefüggő kiállítóterével büszkélkedhet, mely terek, monumentalitásukon túlnőve, nap mint nap a bennük megszülető találkozások, reflexiók, új jelentésrétegek, izzító is izgalmas kölcsönhatások látványos és mindig elgondolkodtató forgószínpadává nemesülnek.
A múzeum működése a hálózatosodásra és a közösségi jelenlétre egyaránt építve olyan szellemi fórum, melyet a közönség mellett a művészek is otthonuknak tekintetnek, ahol a közös nyelv az alkotás, a gondolkodás, az analizálás nyelve, ahol a közös szükséglet a figyelem, a tisztelet, a megértés, ahol a közös cél a többé válás, az elmélyülés, a kölcsönösség megtapasztalása. Ennek érdekében az intézmény olyan programokat és együttműködéseket indított el, melyek nem csupán a képzőművészet műfaji sokszínűségére reflektálnak, de az építészet, a társadalomtudomány vagy a performativitás határait is bevonják a kiállítótéri gondolkodásba.
A MODEM nem vár, hanem hív – és ez a fajta proaktivitás az intézmény minden pillanatát és eseményét meghatározza. A közönséggel való kapcsolódás a szó legnemesebb értelmében válik küldetéssé az intézmény falai között, ahol a legkisebbektől a középiskolásokon át az egyetemistákig számos korosztályt szólítanak meg az interaktív és játékos, de a szakmaiságot sosem nélkülöző művészetpedagógiai programok. A múzeum egyik kiemelt missziója, hogy a felnövekvő generáció nyitottabbá és befogadóbbá váljon a kortárs művészet iránt, ezért a csoportos foglalkozások, tematikus műhelyek és családi programok célja nem pusztán az ismeretátadás, hanem a vizuális érzékenyítés és a kritikai gondolkodás fejlesztése is.
A modern művészetek iránt elkötelezett intézmény a jövőt építi – a meglévő alapok újra értelmezésével, kitágításával, azok más jelentésrétegekkel való összesimítása által. Az ott dolgozók mintha láthatatlan szállal kötődnének egymáshoz, vélhetőleg a hit révén, mely hit talán abban gyökerezhet, hogy a kortárs művészet nem valamiféle nehezen érthető és értelmezhető rétegélmény, sokkal inkább párbeszédre hívó, analizálásra bátorító, reakciókra sarkalló akció, mely éppen proaktivitása okán válhat mindennapjainkat megdolgozó és átmozgató kollektív intellektuális élménnyé, a személyes és közösségi önismeret részévé, egyfajta csatlakozóvá a mikroközeg felé csakúgy, mint tágabb környezetünket célozva.
A MODEM ma már nemcsak a cívisváros egyik ikonikus intézménye, egyben nélkülözhetetlen látványossága, hanem egy olyan kulturális csomópont, mely képes összekötni gondolkodókat, látogatókat, művészeket – és mindenkit, akit érdekel a jelen, mint közös jövőnk megcsillanó múltpillanata. A régió elsődleges turisztikai célpontjai között szereplő művészeti központ interdiszciplináris együttműködések helyszíne - erre példa a Tanulni a természettől? – Botanika című tárlat, mely a természet és művészet kapcsolatát vizsgálja -, nemzetközi művészeti projektek, oktatási és közösségi programok lelkes megálmodója és befogadója, nyaranta pedig gyermektáborok szervezője, segítve kinevelni a jövő művész- vagy művészetkedvelő generációját. Vidéki Múzeumok Képzőművészeti Gyűjteményeit csakúgy felmutatja, mint a Debreceni Művésztelep inspirációit, és az ott született alkotósokat és művészeti kölcsönhatásokat, valamint hív közös gondolkodásra, legyen szó arról, ki mikor született, és ez alapján milyen szeletet hasít ki kollektív emlékkönyvünkből, vagy legyen szó a Bibliából Mózes öt könyvének értelmezéséről, mint az emberiség őstörténetének kortárs reflexiójáról.
A MODEM-nek sokféle arca van, de mindegyik tekintete teret és távlatot kutat. Jöjjön bár metsző szél vagy perzselő forróság, a modern épület, mely mára szinte egyet jelent Debrecennel, rendíthetetlenül áll, áll ellen, áll időt és áll jót – értünk és művészetünkért. Ne csak szíved legyen, füled is, ne csak érezz, hallgass meg! A MODEM-nek ezt nem kell mondani. Tudja és érti, hogy sokfélék vagyunk, máshonnan érkezünk és máshová tartunk, különbözőek a szükségleteink, a nézőpontjaink, melyekből saját magunkat és a minket körülvevő világot szemléljük. Társunk a létezésben, társunk a felfedezésben, a megismerésben, a fejlődésben, társunk a belevetettségben és a gondolkodásban. Társunk a mindennapokban.
a képek forrása: https://www.facebook.com/modemdebrecen/?locale=hu_HU