A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület által kiírt „Az Év Múzeuma 2025” pályázat második fordulójába hat kiemelkedő intézmény jutott be. A sokszínű mezőny közgyűjteményei a művészettörténettől a régészetig, a pénzügyektől a színházig számos területet ölelnek fel, így idén igazán széles spektrumban kell véleményeznie a szakmai bizottságnak.
A nagy múzeumok kategóriájában verseng a budapesti Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont, amely interaktív módon mutatja be a pénz történetét, és annak gazdasági és társadalmi szerepét. A kimagaslóan modernül felszerelt állandó kiállításuk nem csupán a numizmatika iránt érdeklődőknek nyújt izgalmas élményt, hanem a pénzügyi tudatosság fejlesztésében is fontos szerepet vállal kiállításain és foglalkozásain keresztül. Múlt évben a Fejedelmek aranya kiállításuk az Év Kiállítása 2024 jelöltje volt.
Szintén a nagy múzeumok kategóriában indult az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet. Az intézmény küldetése a magyar színházművészet hagyományainak őrzése és közkinccsé tétele. Kiterjedt gyűjteménye jelmezeket, díszleteket, plakátokat, kéziratokat és fotókat tartalmaz, melyeken keresztül a magyar színjátszás emlékezetes pillanatai és alakjainak állítanak méltó emléket. Múlt évben a Bűvészinasok - A 70 éves Astra Bábegyüttes és a 30 éves Maszk Bábszínház című kiállításuk az Év Kiállítása 2024 címet nyerte el.
Kismúzeumi kategóriában indult a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ. Magyarország egyik legnagyobb és legjelentősebb kortárs művészeti központja, amely 2023 óta közgyűjteményként működik és változatos kiállításokon keresztül mutatja be a hazai és nemzetközi modern és kortárs művészet irányzatait. Múlt évben a MODEM a Hanyas vagy? című, a generációk közötti kulturális és művészeti párbeszédet elősegítő tárlatáért az Év Kiállítása 2024 jelöltje volt.
A csongrádi Tari László Múzeum szintén kismúzeumként jutott a második körbe. A helytörténeti gyűjtemény a város és környéke régészeti, történeti és néprajzi emlékeit őrzi. Az ide látogatók megismerhetik a térség múltját a honfoglalástól napjainkig, bepillantást nyerhetnek a hagyományos életmódba és a helyi közösség történetébe. A múzeum a legjobb látvány kategóriában nyert elismerő címet az Év Kiállítása 2024 pályázaton A Csongrád, a Fekete vár virága című kiállításukkal.
Szintén a kismúzeumi kategóriában jutott a második körbe a sárospataki MNM KK Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma. A sárospataki Rákóczi-várban működő múzeum egy kiemelkedő késő reneszánsz műemlék épületben található, valamint az ország egyik, hanem legfontosabb Rákóczi emlékhelye. A 2023 végén zárult Nemzeti Kastély- és Várprogram keretében megvalósult fejlesztéssel a vár minél nagyobb részének turisztikai hasznosítása és egységes bemutatása volt a cél.
Végül, de nem utolsósorban, a pápai Pannonia Reformata Múzeum is bejutott a második fordulóba. Az intézmény a dunántúli reformátusság élő templommúzeumaként mint szimbolikus közgyűjteményi központ működik Pápa városában. A reformáció ötszáz éves magyarországi történetének állít emléket a város Ótemplomában és annak környezetében. A múzeum interaktív kiállításokon keresztül mutatja be a reformáció jelentőségét, reflektálva a magyar kultúrára, oktatásra és társadalomra gyakorolt hatására is. Ide látogatva az érdeklődők megismerhetik a magyar református egyház történetét, kiemelkedő személyiségeit és a felekezet gazdag szellemi örökségét.
Mind a hat intézmény kiemelkedő teljesítményt nyújtott az elmúlt években a gyűjteményezés, a kutatás, a kiállítások és a közönségkapcsolatok terén. A második fordulóban a szakmai zsűri részletesebben is megvizsgálja az intézmények működését, innovatív megoldásait és a látogatói élményt, hogy kiválassza az Év Múzeuma 2025 címet méltán elnyerő intézményt.
Az jelölteket a hagyományainkhoz híven egy hamarosan induló cikksorozatban mutatjuk be, arra pedig, hogy megtudjuk, idén melyik intézmény lesz idén az Év Múzeuma a Múzeumok Majálisáig kell várnunk.