AZ ÉV MÚZEUMA 2023 díjat június 5-én adják át a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeumban, Budapesten. Az elismerést a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület évente ítéli egy-egy kiemelkedő teljesítményt felmutató intézménynek. Idén két kategóriában 10 jelölt verseng: öten a Kis Múzeumok, öten pedig a Nagy Múzeumok ütközetében mérettetik meg magukat. A díjkiosztó ünnepség előtti pár hétben ismerjük meg őket részletesebben az alábbi cikksorozatban és szurkoljunk nekik együtt.
Következzen most a kismúzeumok kategóriájából a Bodrogközi Múzeumporta!
A 2000 óta működő Cigándi Falumúzeum későbbi jogutódja, 2015-től a Bodrogközi „Múzeumporta” egyike a leggazdagabb gyűjteménnyel rendelkező és leglátványosabb muzeális kiállítóhelyeknek. A gazdag látnivalót és sokféle, változatos programot kínáló intézmény eredményes munkáját 2013-ban Az Év Tájháza címmel ismerték el. A bodrogközi város önkormányzata és lakossága az intézmény megnyitása óta folyamatosan építette, gyarapította annak környezetét is, gazdagította a hagyományőrzés és a turizmus szolgálatában álló tereket és objektumokat. Az új múzeumépület és a többi kiállítótér egységei komplementer módon jelennek meg, amitől komplex egésszé kezd válni mind az intézmény berendezése, mind a terek funkcionális használata, mind pedig az oktató- és kutatómúzeum és a turisztikai látnivaló élménye.
Némethy András: Piactér
Kiállítások
14 kiállítóhelyen ismerkedhetnek meg az érdeklődők Bodrogköz múltjával, a házak berendezésétől kezdve át a terek működésén egészen az oktató-, kutatómúzeumig várják élmények a látogatókat.
A Tájház a Múzeumporta alapító épülete, a cigándi és bodrogközi népművészetet bemutató kiállítóhely.
A Tanítóházat időszaki kiállításokra használják, legutóbb a Szösztől a szőttesig kiállítás helyszíneként szolgált, amely megismertette, hogyan is válik a kender és len mag viselhető szövött textilé.
A Múltkor háza összefogó tudást ad arról, hogyan alakult a történelem során Cigánd népe és kulturális arculata.
A Sőregi-ház egy XIX. század végi épület, amely helytörténeti szempontból mutatja be a település múltját, innovatív kiállító termeiben a fiatal generációt is megszólítva.
Némethy András: Múltkor háza belső fotó
Bodrogköz legszebb műtárgya: Viseletrekonstrukció
A Sőregi-ház 4. termében berendezett textiles részen került elhelyezésre a cigándi templomba menő ünnepi női öltözetet . A viseletrekonstrukció a miskolci Herman Ottó Múzeumban lévő fekete bársony apró piros virágos szoknya valamint ujjas és fekete kötény alapján, Pálfi Anita Katalin viseletvarró készítette el.
A rekonstrukció 2017-ben a reformáció 500. évfordulójához kapcsolódóan megrendezésre kerülő országos népművészeti kiállítás regionális tárlatán szerepelt Miskolcon. Azóta több alkalommal időszaki és vándorkiállítás részét képezte. A 2017-es kiállítást követően, Budapesten a Hagyományok Házában tartott népi iparművészeti szakmai zsűrizése is elismerően díjazta. A rekonstrukció olyan kimagasló szakmai igényességgel készült, hogy méltán kerülhet a legszebb műtárgy kategóriájába.Az öltözet népi iparművészeti zsűrin való szerepeltetése pedig emeli a ruházat értékét.
Ünnepi viselet
Miért lenne érdemes a Bodrogközi Múzeum az Év Múzeuma 2023 címre?
Cigándon igazi oktatóközpontként működik a Bodrogközi Múzeumporta, amely az elmúlt években –a tárgyi, szellemi és társadalmi tudásátadás által– a hagyományápolás bodrogközi bázisintézményévé vált. A Múzeumporta által szervezett rendezvények, fesztiválok, táborok, játszóházak, kézműves szakkörök mind-mind a lokális identitás erősítését és a nemzeti kulturális örökség fenntartását szolgálják. Az elmúlt években kiterjesztette közönségkapcsolati tevékenységét régiója több településére, sőt több határon átnyúló pályázaton is eredményesen szerepelt, vagyis nemzetközi szintre emelte ismeretátadási programját.