Első hallásra bulváros témával készült az idei Múzeumok Éjszakájára az Evangélikus Országos Múzeum: a júniusi programon Vallásos giccs – az érték alulnézetből címmel nyílt meg az intézmény új időszaki kiállítása.
A giccs az élet minden területén jelen van, így az egyházban is. Nemcsak a képző- és iparművészeti alkotásokban, hanem az irodalomban, a zenében, sőt akár a prédikációkban is. A felületesség mindenhol ártalmas: ha megragadunk a felszínnél, ha nem nézünk a dolgok mélyére – vagy ahogy Luther mondta, nem a lényegre, az igazi krisztusi értékekre tekintünk –, akkor annak romboló hatása lesz, és torz szülemények születnek. A kiállítással ennek veszélyeire szeretnénk felhívni a figyelmet, a vallás felől nézve. Arra akarjuk ráébreszteni a látogatókat, hogy az értéket keressék, és szabaduljanak meg az értéktelentől. - magyarázta Harmati Béla, a múzeum igazgatója.
A tárlat tükröt tart elénk, hogy szembenézhessünk a sokszor kritika nélkül átvett hagyományainkkal. Célunk az érték bemutatása a torzítások felől közelítve. A méretben, formában, anyagban, tartalomban történő túlzások hamis képet adnak a hívőknek a vallás igazi esszenciájáról. Nem kíván megfellebbezhetetlen értékítéletet vonni, sem megkérdőjelezhetetlen kijelentéseket tenni, hanem inkább elmélkedésre hívja a látogatót a bennünket körülvevő tárgyak szerepéről és azok reánk gyakorolt hatásairól.
”A giccs emberszabású, a művészet emberfeletti." (A. Moles)
A kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai programokról további információ itt érhető el.
A tárlat 2022. október 2-ig látogatható az Evangélikus Múzeumban!
Budapest, V. ker., Deák Ferenc tér 4