Szép diadalt aratott Pécs városa: az Environmental Partnership Association (EPA, Környezeti Partnerség Egyesület) által szervezett Európai Év Fája nemzetközi versenyben a havi-hegyi templom bejárata előtt álló öreg fa – 14 országot maga mögé utasítva – első helyezést ért el. A pécsi Janus Pannonius Múzeum Természettudományi Osztályának Jurassic családi túraklubja által örökbe fogadott különleges fánál március 20-án 16 órakor piknikkel ünnepelték a győzelmet.
Természetesen az „aranyéremhez” szükség volt az előzetes eredményekre: a pécsi mandulafa az Ökotárs Alapítvány által szervezett Év Fája versenyen – a Római-parti fákat, illetve a különleges szebényi óriási tölgyfát is maga mögé utasítva, 4779 vokssal, több mint ezer szavazat előnnyel – első helyezést ért el 2018 októberében.
A mandulafa ezáltal képviselhette tehát hazánkat az Európa Fája (Tree of the Year) versenyen. A szavazás 2019. február 1-jétől február 28-áig tartott, ám az eredményeket csak február 22-ig lehetett nyilvánosan követni, utána már a zárásig „vakon” érkeztek a voksok. Az erős mezőnyből a szavazás során az első két helyezést mindvégig – egymással fej fej mellett haladva – az oroszországi abramtsevói tölgy és a pécsi mandulafa birtokolta.
A február 28-án lezárt szavazás eredményét március 19-én ismertették Brüsszelben: 45 132 szavazattal a pécsi mandulafa lett az Európai Év Fája.
A mandulafa érték a múzeum számára (is) – a verseny alatt széleskörű társadalmi összefogás valósult meg
E csavarodott törzsű, különleges növényt a pécsi Janus Pannonius Múzeum (JPM) Természettudományi Osztályának Jurassic családi túraklubja által fogadta örökbe. Az idén fennállásának 115. évét ünneplő JPM több ponton is kapcsolódik a mandulafához: az intézmény névadója, Janus Pannonius pécsi püspök-költő 1466-ban írt egy dunántúli mandulafáról, mely az örök megújulás sajátos szimbóluma lett a városban. A JPM 2008-ban (Janus Pannonius újratemetésekor) kezdeményezte azt a múzeumi „akciót”, amelynek során 500 mandulafát ültettek el a városban.
Az országos versenyre való benevezés ötlete is a múzeum Természettudományi Osztályától származik, amelynek munkatársai végig kitartó lelkesedéssel koordinálták a két versenyt. A nemes küzdelemben egyáltalán nem maradtak egyedül: hálásan gondolnak azokra, akik önzetlenül támogatták az ügyet, amely miatt széles körű társadalmi összefogás alakult ki. Pedagógusok, diákok, szülők, óvodák, általános- és középiskolák, a helyi és az országos sajtó munkatársai, civil szervezetek és intézmények éppúgy segítették a diadalt, mint az országos hatókörű környezet- és természetvédelmi szervezetek, illetve a Pécsi Püspökség, amely megjelenési és forgatási lehetőséget biztosított a helyszínen. A Pécsi Tudományegyetem és Pécs MJV Polgármesteri Hivatala pedig a széles körben terjesztették a szavazást intézményeik, dolgozóik, az egyetemi hallgatók és a lakosság körében.
A múzeum szerepe: közösségteremtés, környezeti nevelés
A JPM Természettudományi Osztálya számára (a természeti örökség, a természet értékeinek védelme mellett) fontos a közösségteremtés, mely az Év Fája projektnek is célja lett. A kampányban lehetőség nyílt arra, hogy a JPM szakmai osztályának munkatársai a Túraklub tagjainak segítségével felhívják a figyelmet a múzeumok közösségformáló erejére, s arra a tényre, hogy a természettudományi múzeumok munkája részben nem a négy fal között, hanem a terepen zajlik. Ez a közönség számára kevésbé látványos, ám meghatározó jelentőségű munka eredményei nemcsak a múzeum gyűjteményét gyarapítják, hanem ma egyre inkább a megoldandó természetvédelmi problémák kezelésére adnak szakszerű javaslatokat. A múzeum óriási szerepet tölt be a környezeti nevelésben is, amelyben a múzeumpedagógus a gyűjteményen túl az élő természetet is az élővilág megismerésének eszközeként tudja és akarja alkalmazni.
Piknik a mandulafánál
Március 20-án szerdán 16.00 órakor pikniket rendeztek a havi-hegyen, amelyen az Év Fája szavazási kampány múzeumi szervezői várták a mandulafának szurkoló pécsi lakosokat. Kérték, hogy a fát gyalog, biciklivel vagy helyi járattal közelítsék meg az érdeklődők. A közösségi megmozdulás már 15 órakor elkezdődött a Széchenyi téren, mivel itt van lehetőség a 15 órakor a hegyre induló gyalogos menthez csatlakozni.
A program része a Brüsszelbe küldött legjobb mandulafa-rajzok alkotóinak díjazása is.