EN facebook

A Néprajzi Múzeum Napja – Exkluzív és ingyenes programok a múzeum alapításának évfordulóján, 2025. március 5-én

PROGRAMAJÁNLÓ

2025-02-28 07:00

Ha március 5., akkor Néprajzi Múzeum Napja! Érdemes beírni a naptárba, hiszen ezen a napon minden évben nemcsak ingyenesen látogathatjuk a Városliget kapujában újonnan felépült múzeumot, hanem egész napos nyitott rendezvényen is részt vehetünk, ahol változatos programokon keresztül élhetjük át a múzeumban zajló szakmai munka izgalmait.

 

Idén a londoni Victoria & Albert Múzeumból érkező, 1862-es unikális magyar fotográfiákat bemutató kiállítás megnyitója, előadások, tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások, koncertek és kerekasztal-beszélgetések ünneplik azt a pillanatot, amikor 153 évvel ezelőtt Xántus Jánost kinevezték igazgatónak. 

 

A programnapon megtudhatjuk, mennyire van távol a Kelet, azaz hogyan örökítették meg tudósok és utazók a távoli népek kultúráját a 19-20. században. Ha kíváncsiak vagyunk, hogy a mágia, a fétisek és a sámánizmus hogyan változott az évszázadok során, vallásantropológusok beszélgetésébe hallgathatunk bele. A múzeum szakembereinek 2024-es és korábbi terepmunkáiból megismerhetjük, milyen kihívásokkal szembesül ma Mongólia a hagyomány és modernizáció keresztútján. Kiderül, mi az a nulladik gyűjtemény, bepillanthatunk a legújabb viselet-, kerámia- és citerakutatásokba – utóbbiba természetesen élő zenével.

 

A tárlatvezetéseken szakértők kalauzolásával indulhatunk a múzeum rejtett kincseinek nyomába: reflektorfénybe kerül a székely kultúra és identitás, Herman Ottó zseniális személyisége, gyönyörködhetünk a népművészet egyáltalán nem apró gyöngyszemeiben, feltárulnak a múzeumi munka rejtelmei és kibontakoznak a gyűjteménybe került műtárgyak izgalmas élettörténetei.

 

A Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállítás megnyitója mellett még egy premier várható: ezen a napon debütál a Jelenarchívum! A workshopon az alternatív történetmesélés képi és művészi megoldásain túl megismerhetjük a jelenkorkutatással foglalkozó MaDok-program most induló projektjét, amelynek célja egy 1990–es évektől napjainkig tartó közösségi fénykép- és történetgyűjtemény létrehozása. Ehhez mi magunk is kapcsolódhatunk saját privátfotóinkkal és történeteinkkel.

 

És még egy újdonságot tartogat a Néprajzi Múzeum nagy napja! Az új gyűjteményi kiállítást egy cica és egy kutya kalandjai kísérik végig, amelyeket varázslencsén keresztül követhetnek a gyerekek. Március 5-én egy kreatív pályázatnak köszönhetően életre kel Barka és Buga, vicces történeteiket pedig a most bemutatkozó verses gyerekkönyvben már haza is vihetjük.

 

 

További információ és részletes program

 

Az esemény Facebookon

gyűjtemény, kiadvány, kiállítás, könyvbemutató, látogató, múzeumpedagógia, művészet, néprajz, pedagógus, programajánló
2025-01-17 19:00
gyűjtemény, kiállítás, néprajz, programajánló, régészet
2025-01-15 07:00