A harmincadik születésnapját ünneplő Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület 2021. szeptember 16-ai közgyűlésén került sor a Társaság elismeréseinek átadására a Magyar Nemzeti Múzeum Dísztermében. Idén - tekintettel a kerek évfordulóra - két Éri István-, két Pulszky Ferenc- és három Pulszky Károly-díj talált gazdára. PULSZKY30 sorozatunk következő fejezetében a hét díjazottal ismerkedünk meg, őket kérdeztük a Társasággal kapcsolatos élményeikről és szakmai tapasztalataikról.
2021-ben KURTA MIHÁLY közművelő, nyugalmazott múzeumi osztályvezető, a Múzeumandragógiai Tagozat alapítója Éri István-díjban részesült.
Mikor és miért lépett be a Társaságba? Mióta dolgozott már akkor a szakmában?
Deme Péter 2001-ben, a Magyar Nemzeti Galériában, ahol egy Orszàgos Muzeológiai miting volt, "agitált", a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület tagságàra! Sokáig "figyelő tag" voltam, mert "figyelem felhívó" információkkal láttak el! Érzékeltem, hogy vannak, vitatémàk!
És döntöttem, belépek az Egyesületbe, pedig a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatsàg muzeológusai, nagy többségében nem léptek be a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesületbe!
Senki nem mert arra gondolni, hogy Deme Péter, újra a Társaság elnöke lesz! Szubjektív szimpàtiával megjegyzem, fantasztikus elnök lett!
Megkérdeztem Pétert 2012-ben, hogy megalakíthatnànk az "andragógiai" Tagozatot!? Mondtam, hogy Veres Làszló, Kriston Vízi József, Veres Gàbor is tàmogatnà! Péter nagyon nagy tàmogatàst biztosított!
A Petőfi Irodalmi Múzeum volt akkor, a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület "Szellemi Központja", amelyet a Deme Péter - E. Csorba Csilla pàros fémjelzett!
Melyik volt a legnagyobb élménye eddig a Pulszky Társaság tagjaként?
A legnagyobb élmény volt, hogy 2012. màrcius 12-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban, megalakítottuk, a Társaság Múzeumandragógia Tagozatát!
Kriston Vízi József, Miszné Korenchy Anikó ezen a helyszínen "minősített" alapító tagozatvezetővé!
A velem társuló Múzeumandragógiai Örökös Szervezőkkel - Káldy Mária, Miszné Korenchy Anikó, Koltai Zsuzsa, Gulyás Gabriella, Vàsàrhelyi Tamàs, Deme Péter, Kriston Vízi József, Szabó József - együttesen megszerveztűk a Petőfi Irodalmi Múzeumban a VI. Országos Múzeumandragógiai Konferenciát 2017-ben, amely ünnepe volt annak is, hogy öt éve alakult meg, a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület Múzeumandragógiai Tagozata.
Melyik Pulszky-projekt segítette Önt leginkább szakmai munkájában?
Az egri V. Országos, és a II. Nemzetközi Múzeumandragógia Konferencia segített leginkàbb, ahol Korenchy Anikó szervezése mellett, Deme Péter elnök, megnyitotta a konferenciát, angol nyelven tolmàcsolt, és konferenciànkon szekcióvezető volt!
Dicsekedtem is azzal tagozatvezetőként, hogy làtjátok: "totàl aktív elnököm van"!
Mit jelent az Ön számára ez az elismerés?
Nagyon elgondolkodtatott a díj! Kétszeri Móra-díj elutasítása után, már nem számítottam elismerésre, mert a múzeumi közművelő/múzeumandragógus professzió a jövő hivatása!
A Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület Éri István-díj nagyon nagy becsben tartott nálam! Szakmai díj (egyszer majd elárulom, hogy ki írta: a muzelógia Kossuth-díja)!
Első Miskolci Díjazott vagyok! Elsō vidéki Díjazott Pest megyét leszàmítva! Õszintén mondom: nehéz a teher!
De....!
A Magyar Nemzeti Múzeumban, ahol átvettem a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület Éri István-díjàt, ott mutattam be 2010-ben az I. Országos Múzeumandragógiai Konferencia tanulmànykötetét! Martos Gàbor főszerkesztő Baràtom pedig a Múzeum Café (MC) kedvenc szakmai folyóíratomat)!
A Magyar Nemzeti Múzeumban rendeztük meg a II. Országos Múzeumandragógiai Konferenciát 2011-ben!
Foghtűy Krisztina, a Magyar Nemzeti Múzeumban rendezte azt a múzeumpedagógiai konferenciát, ahol, meghívott előadóként, a múzeumandragógia diszciplína képviselőjeként kezet nyújthattunk a múzeumpedagógiai diszciplínának!
Mit javasol a Társaság most belépő tagjainak?
Hatalmas kihívàsok vàrnak Reàtok! Döntenek kell!!!! A múlt, a jelen, vagy, a jövő kérdéseinek megválaszolásához kívánjátok felhasználni tudàsotokat!
Kurta Mihály 1952-ben született a Hajdú-Bihar megyei Pocsajon. Egész, később a Kárpát-medencére kiható karrierjét Kelet-Magyarországon futotta be. 1974-től művelődési ház vezető, főiskolai tanulmányait 1976–1980 között végezte népművelés-könyvtárszakona Nyíregyházi Tanárképző Főiskolán, majd 1984-ben egyetemi szintű diplomát szerzett az ELTE-n.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóság munkatársaként 2001 és 2012 között dolgozott. A múzeumandragógia alapjait ennek az intézménynek a közönség- és külkapcsolati osztályvezetőjeként fogalmazta meg. Kutatási témája az élethosszon át tartó tanulás, a non-formális múzeumi felnőttképzés. Múzeumandragógiai tárgyú tanulmányait, cikkeit jelentős hazai és nemzetközi kiadványokban publikálta. Önálló tanulmánykötetei: Múzeumandragógia Magyarországon 2012-ben, Múzeumandragógia – Örökség – Tudáskorrekció 2017-ben jelentek meg.
Nevéhez fűződik az I. Országos Múzeumandragógiai Konferencia szervezése (2009, Széphalom, A Magyar Nyelv Múzeuma), amelynek konferenciakötetét is szerkesztette. A konferencia és a kiadvány később egyaránt sorozattá bővült, aminek továbbra is részt vett a szervezésében, a gondozásában.
2009-ben kezdeményezte a Herman Ottó Múzeum Szépkorú Akadémia nevet viselő múzeumandragógiai (múzeumgerontagógiai) projektjét, ami azóta is működik, az intézmény ismert és elismert önkéntes programjaként.
Évekig vezette a Pulszky Társaság Múzeumandragógiai Tagozatát, mozgatója és lelkesítője volt az egyre bővülő szakmai közösségnek, amelynek konferenciái ma már a múzeumi szakma rangos, nemzetközivé bővült találkozási alkalmai.
Az Éri István-díjhoz szeretettel gratulálunk!