Az 56-os forradalom falusi eseményei mellett az azt megelőző időszakot is megeleveníti a Skanzen október 23-án. Hogyan teltek a mindennapok az ötvenes években falun a drámai események árnyékában?
Valós eseményeken alapuló történelmi játék részesei lehetnek az érdeklődők a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban október 23-án. Az ötvenes évek ruháiba öltözött színészek jelenítik meg az élelmiszer- és ruhagyűjtést vidéken, a mosonmagyaróvári eseményeket és a kitelepítések időszakát. Egy rongyos élet – Déry Sára színésznő ragyogása, kitelepítése és pokoljárása címmel előadást hallgathatunk a témáról Gajdó Tamás színháztörténésztől, aki a Mádra telepített színésznő sorsát meséli el.
Bányász- és munkásdalok szólnak, fekete-fehér filmhíradó számol be a forradalom eseményeiről és közben felvillantjuk az ötvenes évek mindennapjait. Megkóstolhatjuk az ötvenes évek takarékos konyhájának ízeit és kipróbálhatjuk, milyen lehetett gyereknek lenni ezekben az években. Gombfoci-bajnokságot rendezünk, fejkendőt varrunk, svájci sapkát és rongybabát készítünk. Búcsú a parasztságtól című kiállításunkban tárlatvezetések mutatják be a falusi emberek életét átformáló történéseket.
Élő történelmi jelenetek
A múzeumban élő történelmi jelenetekkel, autentikus környezetben szemléltetjük az a forradalom időszakának vidéki történéseit. Az alábbi jelenetek láthatók a múzeum néhány portáján, előre meghirdetett időpontban:
Élelmiszer- és ruhagyűjtés a budapestiek megsegítésére
Mátyus Erzsébet, a mosonmagyaróvári áldozat
A “politikailag veszélyesek” kitelepítése
Programok az állandó kiállítás portáin
“A semmiből is finomat” - Takarékos konyha az ‘50-es években
'56 gyerekszemmel (diafilmek)
Gombfocikészítés, gombfocibajnokság
Papír öltöztetőbaba-készítés, rongybabakészítés
Krumplipuska-készítés
Gyertyamártás, hajfonás
Svájcisapka-készítés
Játékudvar (golyózás, snúrozás, hagyományos népi játékok)
Falusi mozi (filmvetítés, filmhíradók, társasjátékok, kártyajátékok)
Bányász- és munkásdalok éneklése
Őszi csemegék kóstolója
Tárlatvezetés
13.30 - Tárlatvezetés a "Búcsú a parasztságtól" kiállításban
A paraszti társadalom felbomlása hosszú folyamat, amelynek utolsó, legtragikusabb fejezete a második világháború után következett be. A kommunista diktatúra a beszolgáltatási rendszer bevezetése, a padláslesöprések, a kuláklisták felállítása, a meghurcolások után az erőszakos szövetkezetesítéssel az utolsó szöget is beverte a parasztság szimbolikus koporsójába. A tárlat a paraszti életforma felbomlását, ennek a társadalmi csoportnak az eltűnését, brutális likvidálását követi nyomon.
Ismeretterjesztő előadás
14.30 - “Egy rongyos élet” - Déry Sári színésznő ragyogása, kitelepítése és pokoljárása
Előadó: Gajdó Tamás PhD, a Bajor Gizi Színészmúzeum tudományos főmunkatársa
Kulákság, kitelepítések Zala megyében
JEGYÁRAK
A múzeumba és a rendezvény programjaira a nemzeti ünnepre való tekintettel mindenki számára ingyenes a belépés.
NYITVATARTÁS
9:00 - 17:00
A program a őszi fesztiválja - Múzeumi őszbúcsúztató program keretében kerül megrendezésre.
A rendezvényeken kép- és hangfelvételek készülhetnek, melyről a látogatók a jegyvásárlással, illetve ingyenes jegy esetén a regisztrációs jegy átvételekor hozzájárulnak, és melyet a múzeum kizárólagos PR- és marketingtevékenység céljából használhat fel.
A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják.