"Vigyázat, csalok!" – Rodolfo-kiállítás nyílik Pécsett

PROGRAMAJÁNLÓ

2020-08-26 07:00

Több nemzedék emlékszik a legendás figyelmeztetésre: „Vigyázat, csalok!”. Gács Rezső (1911-1987), avagy sokkal ismertebb művésznevén Rodolfo legendássá vált mondatával a figyelemfelkeltésen túl arra a paradoxonra hívta fel a figyelmet, hogy minden csak illúzió. Pécsett 2020. augusztus 28-ától a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely vándorkiállítása idézi fel a világhírű bűvész személyét és művészetét. A megnyitón bűvészbemutató, tárlatvezetés, utána pedig bűvésziskola is várja az érdeklődőket.

Rodolfo bűvész kellékeit, könyveit, kártyáit hagyta az utókorra, ezek mellett pályája kezdetétől, már az 1930-as évektől, megőrizte fellépéseiről a színlapokat, szórólapokat, műsorfüzeteket. Ez a precíz dokumentálás mára felbecsülhetetlen kinccsé vált. Olyan évtizedekről mesél, mint a pesti mulatók fénykora, a varieték világa vagy a vidéki turnékörutak időszaka. Megtudhatjuk kikkel lépett fel gyakran, és hogyan változtak a szórakoztatás formái és helyszínei az évtizedek során. Trükkjei apró csodák voltak hétköznapi tárgyakkal, melyekkel nem csak elkápráztatta közönségét, de meg is nevetette.

Nagy történelmi változások idején élt, de mindig sikeres tudott maradni, mert hitt abban, amit csinált, szenvedélyesen szerette a bűvészetet és ennek szentelte egész életét. Mára csak a tárgyai maradtak meg, melyek mesélnek a feledhetetlen bűvész életéről.

Rodolfo feleségével (1940)

A kiállítás megnyitója 2020. augusztus 28-án 11:00 órakor lesz. Az eseményen Csongrádi Béla bűvész, a kecskeméti Szórakaténusz Játékmúzeum Rodolfo Bűvészkörének vezetője ad rövid műsort és Fekete Anetta, a kiállítás kurátora tart tárlatvezetést. A megnyitó után Csongrádi Béla körülbelül egyórás bűvésziskola keretében egyszerű eszközök használatával trükköket tanít be.

A tárlat 2020. augusztus 28-tól 2020. november 28-ig tekinthető meg a Múzeum Galériában (Pécs, Káptalan u. 4.) keddtől szombatig 10 és 18 óra között.

divat, felhívás, kortárs, műhely
2020-07-03 20:00