Utolsó állomásához érkezett a Petőfi-busz

2024-06-27 17:00

2024. június 28-án utolsó megállójához érkezik a Petőfi-busz a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében. A Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeum által indított „Átröpűlök hosszában hazámon” című utazó tárlat 400 helyszínt keresett fel, összesen 90 ezer látogatót fogadott, és 65 olyan településen is járt, ahol Petőfi is megfordult élete során.

A Petőfi Sándor életművét új megközelítésben bemutató tematikus múzeumbusz 2022. augusztus 30-án indult útjára a Magyar Nemzeti Múzeum kertjéből, és most itt várja utolsó látogatóit is e hét végén, június 28-29-30-án péntektől-vasárnapig 10-18 óra között.

Bemutatkozásának első helyszíne Petőfi szülőhelyén, Kiskőrösön, a Nemzeti Tanévnyitón, egyben a Petőfi 200 emlékév nyitóeseményén volt 2022. augusztus 31-én. Innét indult útjára, és bejárta a Kárpát-medencét először a Petőfi Sándor-emlékév, majd a Petőfi Kulturális Program keretében: 547 napon át üzemelt és közel 24.000 kilométert tett meg működésének 22 hónapja alatt.

A Petőfi-busz belseje (fotó:Szatmári Sára)

A Petőfi-busz leghosszabb útja Erdélyben volt, ahol 2023. május 27-július 2-ig tartózkodott: 38 napon keresztül összesen 29 településen járt és 5.700 látogatót fogadott. Egy helyszínen leghosszabban a zánkai Erzsébet-táborban időzött a busz, két alkalommal összesen 28 napot töltött a Balaton melletti táborban. A busz végigturnézta a nagy fesztiválhelyszíneket is, amelynek legsikeresebb állomása 2023-ban a Művészetek Völgye fesztivál volt.

A vándorkiállítás címét adó mottó, „Átröpűlök hosszában hazámon” a Dalaim című vers részlete, amely nemcsak Petőfi utazás iránti szenvedélyét és költői ambícióit fejezi ki, de utalt a kezdeményezés nem mindennapi jellegére is. A tárlat a dinamizmusáról ismert alkotó karakterét és életművének kiemelkedő darabjait mutatta be tíz emblematikus műtárgy fókuszba állításával. A buszba belépve képeken és szövegeken keresztül a már beérkezett költővel találkozhatott a látogató, Petőfi utazásain keresztül felidézve az életút egyes állomásait: múltjának és jövőjének titkát, terveit.

A kiállítás kurátorai Molnár Eszter muzeológus és Sóki Diána múzeumpedagógus voltak.

Nyitókép: PIM/ Gál Csaba

2022-10-19 16:00