Szerzetesek, művészek és kurátorok kalauzolnak a Néprajzi Múzeum tárlatában

PROGRAMAJÁNLÓ

2021-09-24 07:00

A Néprajzi Múzeum és a Pannonhalmi Főapátság együttműködésében nyílt, „Az Év Kiállítása 2021” címre jelölt Láthatatlan spektrumok című, kutatásalapú művészeti kiállításban a két intézmény tematikus tárlatvezetéssekkel várja az érdeklődőket ősszel. A program, ahogy a Főmonostori kiállítótérben megtekinthető tárlat is, kutatók, művészek, a szerzetesközösség tagjai és a Főapátsági gyűjtemények világi vezetői közötti együttműködésen alapul.

A Néprajzi Múzeum és a Pannonhalmi Főapátság együttműködésében készült Láthatatlan spektrumok című kiállítás két fejezetből áll: egy képzőművészek által létrehozott kortárs művészeti tárlatból, és egy, a szerzetesközösséggel épített szubjektív archívumból. Mindkét fejezet a Főapátság gyűjteményein és a pannonhalmi bencés közösség spirituális és kulturális tematikus évének témáján, az emlékezeten alapul. A tárlat együttműködés és dialógus eredménye. Terepe a Pannonhalmi Főapátság többszáz éves gyűjteménye (múzeum, könyvtár, levéltár, iskola); gondolati tere pedig a bencés közösség tudása és emlékezete, amely az idő, a tér és a szerzetesi tapasztalat ma is változó világa.

Az őszre tervezett szakmai tárlatvezetési sorozatban művészek, szerzetesek és kurátorok is kalauzolják a látogatókat, a történetmesélés, az értelmezés és a kommentár segítségével. Szeptemberben egy, októberben két, novemberben pedig egy záró, finisszázs programmal várják az érdeklődőket. A szakemberek a tárlatvezetésekre különleges megközelítésekkel és egyedi témafelvetésekkel készülnek, mint például a gyűjtemény szubjektivitása, vagy a tudás és a szerzetesmunka kapcsolata.

„A tudományos és a művészi kutatás egymással összehangolható gyakorlatok: a módszerek, a tudások és az érzelmek mindkettőben szerepet játszanak, de kifejezési formáik eltérőek. A tudós szövegekkel, a művész inkább képekkel foglalkozik. Azonban mindkettő számára fontos a kíváncsiság, a nyitottság és a felfedezés ereje” – mondja Frazon Zsófia, a Néprajzi Múzeum tudományos titkára, a kiállítás egyik kurátora.

A kiállítás újszerűsége, kreativitása, a közönséggel való kapcsolatteremtő és kommunikációs képessége okán az Év Kiállítása 2021 díj jelöltje. A pannonhalmi bencés szerzetesközösség a Néprajzi Múzeum közös projektje természetes módon illeszkedik a Múzeum által az utóbbi közel két évtizedben végzett kortárs jelenségekre reflektáló tematikus MaDok-programba, mely az intézmény fontos kompetencia feladataként működik jelenleg is.

Programok:

Gadó Flóra kurátor
Foster Hannah Daisy muzeológus, Néprajzi Múzeum

Kiállító művészek és művek
Villányi Csaba – Salát Zalán Péter // Travail de bénédictin. Travail long et pénible, qui exige de la patience
Tranker Kata // Pannónia hármas halma
Albert Ádám – Lepsényi Imre // The Taxonomy of Understanding Things
Gosztola Kitti // Ut fringilla
Kiss Pál Szabolcs // Nyissátok ki a kaput!

A kiállítás kurátorai
Frazon Zsófia, Gadó Flóra

A szubjektív archívum létrehozásában együttműködő pannonhalmi szerzetesek
Binzberger Ákos OSB, Hirka Antal OSB, Várszegi Asztrik OSB, Hortobágyi T. Cirill OSB, Borián Elréd OSB, Kisnémet Fülöp OSB, Dejcsics Konrád OSB, Biriszló Lőrinc OSB, Szabó Márton OSB, Jurinka Szilveszter OSB