Fémkeresővel bukkantak Tiszajenő térségében az elmúlt két év legjelentősebb leletére - adta hírül a szoljon.hu. A közel száz bronz tárgyat tartalmazó két agyagedény kiemelésében a Damjanich János Múzeum régészei, Nagy Fanni és Kovács Péter vettek részt. Balogh Csaba, a múzeum önkéntese detektorral járta a vidéket, és egy hét különbséggel, egymástól néhány száz méterre találta meg a két nagy fogást.
Tiszajenő határában egy dombvonulat két lejtőjén találta meg korszerű, nagyon érzékeny, több mint ötszázezer forintot érő keresőjével a különleges kincseket. Többször alaposan átvizsgálta a területet, mire rábukkant az első, majd egy hét múlva a második kincsre. Az első edény húsz centiméteres mélységben hevert, melyet gyorsan visszatemetett és egy héten át rejtegetett, hogy ne vegyék észre. Közben átvizsgált egy másik területet is és ott bukkant a közel fél méter mélységben lévő negyven centis átmérőjű agyagedényre amiben hetvenhárom tárgyat rejtettek el annak idején.
A közel száz bronz tárgyat tartalmazó két agyagedény kiemelésében Nagy Fanni és Kovács Péter régészek, a Damjanich János Múzeum munkatársai vettek részt. Szakszerűen körbeásták a lelőhelyet és egyben vették ki az edényeket, majd Szolnokra szállították és a múzeum raktárában bontották ki a tartalmukat.
KÉPGALÉRIA - Bronzkori leleteket vizsgálnak Szolnokon
Fotók: Mészáros János
Ez az első késő bronzkori lelet, amit érintetlenül sikerült feltárni. Becslések szerint mintegy háromezer éve tették bele a bronz tárgyakat az edényekbe, hogy később újraöntsék őket. A hibás, törött sarlókat, tokos baltákat és dísztűket szabályosan belepréselték a kerámia edényekbe, hogy minél kisebb helyen elférjenek.
Borítóképet készítette: Mészáros János