Hódmezővásárhelyen is megtekinthető lesz az elkövetkező hetekben a Gulág Alapítvány vándorkiállítása, amely a még élő GULAG-GUPVI tanúknak állít emléket. Az Emlékpont Kávézóban 2025. május 27-én, 17 órai kezdettel nyíló, Szembesítés című tárlat tablóin a szovjet kényszermunkatáborokba elhurcoltak mai és gyermekkori fotói láthatók. A rendezvényen köszöntőt mond Nagyné Pintér Jolán, a Gulágokban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány elnöke.
A szervezők célja a kiállítással egy szembesítés, szembesülés a múlt, a történelem bűneivel, szembesülés a túlélőkkel, de a társadalom szembesítése is a közönnyel, a múlt relativizálásával. A szovjet kényszermunkára hurcolás, a második világháború végétől, közel egymillió magyart érintett a történelmi Magyarország területén, közülük 2-300 ezren soha nem térhettek haza.
A közismerten GULÁG-ként elhíresült táborokba általában koholt vádak által kerültek az „elitéltek” a Szovjetunió legkietlenebb és legtávolabbi pontjaira, míg az ún. GUPVI-táborokba hadifoglyok, málenkij robotra hurcoltak és német ajkúak kerültek tömegesen a Donyeck-medencétől az Urálig. A túlélők lefogyva, megnyomorítva, fiatalságuktól megfosztva kerültek vissza Magyarországra.
A Démuth Réka Lilla grafikus és Kovács Emőke történész kurátori munkájával összeállított tablókon Gúth Zoltán (aki időközben távozott az élők sorából), Hartmann Klára, Kerényi Lajos, Marton Ernesztin, Mohos Andor, Tóth István mai és gyermekkori fotói láthatók.
A fotókon megtekinthető elhurcoltak közül többen is közel 10 esztendőt raboskodtak ártatlanul szovjet kényszermunkatáborokban.
A Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával megvalósított és bemutatott kiállítás jó három hétig díjtalanul lesz megtekinthető az Emlékpont Andrássy út főépületében, a Tourinform iroda nyitvatartási idejében.
A megnyitó részeként az Emlékpont előadótermében mutatják be Az alkotó szabadsága - Művészek a szovjet fogságban című tanulmánykötetet.