EN facebook

„Sokszor vidámították a szívet és ritkították a bánatot” – A vásárhelyi butellákról nyílik kiállítás a Tornyai János Múzeumban

TÉMA

Bár a butella formája, alakja és mérete rengetegféle variációt mutat, a hódmezővásárhelyi kerámiaművesség ikonikus termékének legfőbb ismérve, hogy sosem kerülhetett bele más ital, kizárólag pálinka! A Tornyai János Múzeum emeletén szombaton délután nyíló, Búfelejtők címet viselő kiállítás száznál jóval több butellával mutatja be e jellegzetes, a 19. század utolsó harmadában fénykorát élt edénytípus kultúrtörténetét.

 

A butella formája és elnevezése a franciául bouteille-nek hívott üvegpalackból származik, azonban az üveg drágasága, törékenysége és nehezen beszerezhetősége miatt a vásárhelyi tálasmesterek felismerték az ez iránti lakossági igényt, így indítva el „hódító útjára” e különleges edénytípust.

 

Létrejöttének másik eredője a pálinka jelentőségének megnövekedése és a mindennapok fogyasztásába beépülése jelentette a 18. század végétől, ugyanis a házi pálinkafőzés még a jobbágyok számára is engedélyezett volt. Ezen cseréptárgyakat funkciójukból adódóan, a töményszesz párolgása miatt minden esteben mázazták, ez lett a helyi stílus egyik fő ismérve is. A másik különlegessége a butelláknak, hogy úgymond „mondva csinált” edény volt, tehát elsősorban megrendelésre készült, ebből következik a díszítések, motívumok és a rajtuk található feliratok, versek sokfélesége.

 

 

A jelenleg ismert legkorábbi datált vásárhelyi butella 1816-ban készült, ez a szentesi Koszta József Múzeum gyűjteményét gazdagító palack is látható a kiállításon. A butella néhány évtized alatt olyan kedveltté vált, hogy az 1800-as évek második felétől már nemigen akadt olyan hódmezővásárhelyi háztartás, ahol ne lett volna legalább egy belőle, majd elterjedt más fazekas központokon keresztül az ország más tájain is.

 

Formájuk, alakjuk, méretük, díszítésük rendkívüli sokféleséget mutat. A Tornyai János Múzeum gyűjteményes tárlatán az előképektől és párhuzamoktól kezdődően, a kicsi, a közepes, a nagy, a kerek, a hasáb, a könyv, az alakos, a perec és a szecessziós butellák is tucatszámra felsorakoznak karcolásos, írókázott vagy rátétes díszítéssel. A kiállítás külön foglalkozik a butella feliratok és versek sokszínűségével és üzeneteivel.

 

 

A látogatók egy néhány perces videófilmbe sűrítve tekinthetik meg a butella készítésének folyamatát, valamint láthatók a butellák (egykori) helyei a háztartásokban, illetve különleges életképeket és -helyzeteket mesélnek el az alakos butellák a mesterségektől a lakodalmas menetig. A dr. Terendi Viktória néprajzkutató által rendezett tárlat a butellák külső megjelenésén túl a „beltartalmat” is megjeleníti: bemutatva a város környéki szőlő- és gyümölcstermesztést, valamint a pálinkafőzést tárgyi emléken és egy kisfilmen keresztül.

 

 

A Búfelejtők – A vásárhelyi butellák kultúrtörténete című kiállítás megnyitója 2025. február 15-án, szombaton 16 órakor lesz a Tornyai János Múzeumban. A vernisszázson köszöntőt mond Gál Boglárka, a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ főigazgatója, a kiállítást Nagy Vera néprajzkutató, ny. múzeumigazgató nyitja meg, dr. Terendi Viktória néprajzkutató, kurátor a kiállítás rendkívül gazdag tárgyi anyagát ismerteti. A megnyitó autentikus és vidám hangulatáról Nagy Gábor népzenész gondoskodik.

 

A kiállítás a nyár végig várja a látogatókat a közgyűjtemény emeleti termeiben.

 

 

állományvédelem, régészet, restaurátor, tárgy
2020-08-10 10:00
gyűjtemény, képzőművészet, kiállítás, látogató, programajánló, téma
2025-02-01 14:00