A fenntarthatóságra törekvést három területen értelmezik:
1. A társadalmi fenntarthatóság (elkötelezettség) a múzeumokat beágyazza a fenntartó társadalom mátrixába, és ez a jövőről gondolkozást is magában foglalja.
2. A gazdasági fenntarthatóságra a múzeumoknak is szüksége van, ahhoz, hogy betölthessék küldetésüket.
3. A környezeti fenntarthatóság pedig azt kívánja a múzeumoktól is, mint minden intézménytől, hogy a saját működésükben is törekedjenek a környezetbarát megoldásokra.
Mindazok, akik részt vettünk a II. Múzeumandragógiai Műhelynapok „Múzeumok és a fenntartható fejlődés” című workshopján, egyetértettünk abban, hogy a világtrendnek és például a hazai közoktatásnak (Ökoiskola minősítés) vagy a könyvtári társadalomnak (Zöld Könyvtár minősítés) a példáját követve elérkezett az idő, hogy a hazai múzeumok is tudatosan, nyilvánosan kezdjenek foglalkozni a fenntarthatóság kérdéseivel.
A fenti szakmai műhely résztvevői azzal a javaslattal fordulunk az Elnökséghez, hogy a Pulszky Társaság-Magyar Múzeumi Egyesület, mint a hazai múzeumügy fejlesztéséért elkötelezett civil szervezet álljon az élére ennek a szükségessé vált fejlődési folyamatnak.
Tekintélyével, kommunikációjával, a szakmán belüli képzések formájában és egyéb eszközeivel támogassa, hogy a hazai múzeumok a fenntarthatóságra törekvő és a fenntarthatóságról a saját szakterületüknek megfelelő témákkal és módokon képviselő intézményekké váljanak a belátható jövőben.
Ebben a törekvésében az ülés résztvevői közül többen segítségüket ajánlják fel a Társaságnak.
2020. október 15./22.
A résztvevők felhatalmazása alapján
Kriston Vizi József
Nagy Sándor Zsuzsa
Németh Ádám
Vásárhelyi Tamás
Borítókép forrása: blikk.hu