EN facebook

Miért menjünk idén Bécsbe? Az Albertina kiállításait ajánljuk

2025-02-12 19:00

Lehet Bécs nélkül is élni. Csak nem nagyon érdemes.” Az idézet Márai Sándortól származik, mi pedig jelen cikkünk okán bátran átfogalmazhatnánk, miszerint: Lehet Bécs és az Albertina nélkül élni. Csak nem nagyon érdemes. Merthogy az Albert Kázmér herceg által alapított nemzetközi rangú művészeti palota a tőle megszokott nagyvonalúsággal és gazdagsággal készül elhinteni a világba a művészet, az alkotás ezerszínű magjait 2025-ben is.

 

 forrás: https://www.albertina.at

 

Albert Kázmér nevét mi, magyarok az 1950-ben Budapesthez csatolt Albertfalva kapcsán őrizzük, a bécsiek pedig az egykori osztrák helytartó emlékét a birodalmi hangulatot és a színvonalas művészetet összekapcsoló Habsburg palota töretlen nívójában láthatják örökkévalónak. Az Albertina Múzeum ugyanis nem csupán a világ legnagyobb és legértékesebb grafikai gyűjteményeinek egyikével rendelkezik, melyben egyébiránt olyan művek kapnak helyet, mint Dürer Mezei nyúl grafikája, Rubens gyermektanulmányai vagy Klimt nőtanulmányai, de modern mesterművek bemutatásában is élen jár. Állandó kiállításán az utóbbi 130 év legizgalmasabb művészeti irányzatait mutatja be: a francia impresszionizmustól a német expresszionizmuson és az orosz avantgárdon át egészen napjainkig, így Monet Tavirózsák, Degas Táncosnők és Renoir Lányka képmása című alkotásai éppúgy megcsodálhatók, mint Beckmann, Macke, Chagall, Malevics, Rothko, Rainer és Katz festményei. Mindezek mellett építészeti és fotógyűjteménye is megkerülhetetlen, és ha a 2003-ban a Hans Hollein által kialakított „lebegő tetőre” gondolunk, akkor bátran mondhatjuk, hogy az Albertina nem csupán kiállításaival, gyűjteményével, de megjelenésével is új irányt jelöl ki a művészet, az alkotás, a teremtés, a befogadás és a kínálat mindig változó, impulzív táncparkettjén.

 

forrás: https://www.albertina.at 

 

A Hofburg déli csücskén, Bécs bástyafalainak egyik utolsóján magasodó múzeum, mely az elmúlt években időszaki kiállításainak, így az Albrecht Dürer, a Van Gogh vagy a Raffaello című tárlatoknak látogatói rekordokat köszönhetett, és a Monet-től Picassóig - A Batliner-gyűjtemény című látványos válogatásával egyedülálló áttekintést nyújt mintegy 150 év művészettörténetének legizgalmasabb fejezeteiről a francia impresszionizmustól a legújabb jelenkorig, 2025-ben a tizenkilencre lapot húz. Az idei év kiállítási programja egészen nagyvonalú, rendkívül változatos és izgalmas tárlatokat kínál a művészetkedvelők számára, amiként ezt az intézmény sajtótájékoztatóján Ralph Gleis, a múzeum új igazgatója elmondta.

 

forrás: https://www.albertina.at

 

A sort 2025. február 14-től egy különleges kiállítás kezdi, mely egyszerre tiszteleg Matthew Wong és Vincent van Gogh művészete előtt. A tárlat a két művész munkásságát állítja párhuzamba, bemutatva, hogyan vált számukra a festészet az önkifejezés és a lelki menedék szükségszerű és egyben felkent eszközévé. A Matthew Wong – Vincent van Gogh: Festészet, mint végső menedék című kiállítás lehetőséget nyújt a látogatóknak, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a két zseniális alkotó belső világába, alkotói munkamódszerébe, egymástól független, mégis valamiként össze-összecsillanó művészetébe.

 

2025. március 7-től az Albertina a reneszánsz két kiemelkedő alakja, Leonardo da Vinci és Albrecht Dürer rajzait mutatja be, méghozzá egy különleges kiállítás keretein belül. Amiként a cím is sugallja: Leonardo – Dürer: Reneszánsz mesterrajzok színes alapon, a válogatásban a művek színes alapokon jelennek meg, kiemelve a korszak művészi újításait és technikai bravúrjait. A tárlat célja, hogy rávilágítson a két mester közötti párhuzamokra és különbségekre, valamint bemutassa a reneszánsz művészet sokszínűségét, de közben szép apropót kínál a tisztelgésre is az olyan mesterrajzok előtt, mint Leonardo fejtanulmányai vagy Dürer Imádkozó kezei, melyek megnyitották az utat a rajz, mint a festészettel egyenrangú művészeti műfaj elismerése előtt.

 

 forrás: https://www.albertina.at

 

2025. március 21-től Jenny Saville brit művész alkotásai kerülnek a középpontba, akinek érzékeny, egyszersmind kendőzetlen munkái az emberi test ábrázolásának határait feszegetik. Gyakran monumentális méretű festményei unikális perspektíváról és szokatlan technikáról tanúskodnak, meghökkentően és zavarba ejtően férkőzve mind közelebb hozzánk, hadat üzenve a szépségről és a testképről alkotott hagyományos elképzeléseknek. A Pablo Picasso, Francis Bacon, Egon Schiele, Lucian Freud inspirálta művekből válogató kiállítás címe találóan: Tekintet, mely cím utalhat akár a mindenkori befogadó tekintetére, melyet Saville testportréi egyszerre vonzanak, megbabonáznak és eltaszítanak.

 

2025 április 4-től Francesca Woodman amerikai fotóművész munkái lesznek láthatók a múzeumban Művek a VERBUND GYŰJTEMÉNYBŐL címmel. Woodman rövid, de intenzív pályafutása során, egy átütő és sűrűre gyúrt nyolc év folyamán az önarcképek és az emberi test ábrázolásának új útjait kutatta. A térbeli konfigurációk, a konceptuális fényképezés és a performansz kontextusában kereste a nőiesség és a kiszolgáltatottság megragadásának lehetőségeit. A kiállítás a VERBUND gyűjtemény darabjain keresztül mutatja be a művész életművét, rávilágítva annak intimitására és kísérletező szellemére.

 

forrás: https://www.albertina.at

 

2025. június 27-től az Utazások – Művészek mozgásban című kiállítás az utazást és az alkotást állítja egymás mellé, mint folytonos kölcsönhatást, mint örök inspirációt, mint az új technikák, új témák felfedezéseinek lehetőségét, okát és következményét, egyben metaforáját. Finom rajzok és élénk akvarellek kísérnek minket új távlatok, egyéni élmények mentén, Johann Wolfgang von Goethe-től Jakob Alt-on és Thomas Ender-en át egészen Tina Blau-ig.

 

2025. július 11-től Jitka Hanzlová cseh származású fotóművész munkái kerülnek bemutatásra, melyek az identitás, a hovatartozás, a száműzetés és az emlékezet témáit járják körül, személyes és társadalmi kontextusban egyaránt. A kiállítás átfogó képet nyújt napjaink egyik legismertebb női fotósának életművéről, kiemelve annak lírai és dokumentarista elemeit, s teszi ezt a művész tíz legfontosabb sorozatán keresztül.

 

forrás: https://www.albertina.at 

 

A második félévben lesz még Brigitte Kowanz kiállítás, Mi a fény címmel, mely retrospektív tárlat során a fény, mint mulandó, határtalan és anyagtalan kap főszerepet, és a fényalapú alkotásokat egyedileg kialakított tükrös teremben mutatják majd be. Láthatjuk majd a Hagen Társaság vidám, bohém hangulatú, több száz rajzból és akvarellből álló kiállítását, lesz Gótikus modern válogatás, mely 1870 és 1920 között szemezget olyan művészek alkotási között, mint Edvard Munch, Vincent van Gogh, Käthe Kollwitz, Max Beckmann vagy Otto Dix, a fókuszban pedig nem lehet más, mint az emberi lét alapvető kérdéseivel való foglalkozás. De nézhetünk majd Lisette Modell retrospektív fotókiállítást és Leiko Ikemura válogatást, a nőiesség, az átalakulás és az identitás kérdéseinek mentén.

 

Az Albertina 2025-ös programja tehát gazdag és sokrétű kiállításokat kínál, amelyek a művészet különböző aspektusait és korszakait ölelik fel, ezáltal érdekes élményeket ígérve a művészetkedvelőknek, inspirációt a magyarországi múzeumoknak.

 

 forrás: https://www.albertina.at

 

Mert jó látni, amikor egy intézmény programjában nemzetközi és hazai művészek egyaránt helyet kapnak, ezáltal erősítve a művészeti párbeszédet. Jó látni, amikor a tematikus és az interdiszciplináris megközelítés révén egy-egy művészeti korszak, technika vagy kulturális jelenség köré épülve, egy-egy válogatás kitágult kontextusban, történelmi, társadalmi és kulturális síkon is megjelenik. Jó látni, amikor a kulturális párbeszéd a közönségkapcsolat alapvetése, amikor aktív részvételre sarkallnak a válogatások, a kísérőprogramok, az előadások, az interaktív tárlatvezetések, amikor a látogató partnerként van kezelve. Jó látni, amikor egy ilyen múltú intézmény a kortárs művészeknek is teret biztosít, egyszerre hagyományos és progresszív értékeknek helyet adva.

 

 forrás: https://www.albertina.at

 

Összességében az Albertina 2025-ös kiállításai olyan irányokat és lehetőségeket mutatnak meg, amelyekből bátran és büszkén meríthetünk mi is: tematikus mélység, nemzetközi párbeszéd és látogatói élmény. Hogy százszor, ezerszer is igazak legyenek Márai szavai: Lehet Bécs nélkül is élni (és az Albertina nélkül – tesszük hozzá csendesen). Csak nem érdemes.

gyűjtemény, képzőművészet, kiállítás, kortárs, külföld, látogató, téma
2022-10-11 19:00
gyűjtemény, képzőművészet, kiállítás, külföld, látogató, téma
2022-10-18 07:00