Megmentett műkincsek címmel nyílt meg a restaurátorhallgatók diplomamunkáit felsorakoztató időszaki kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban 2022. június 17-én. A tárlat szakmai megnyitóját Heitler András DLA egyetemi docens, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékének vezetője tartotta.
A Magyar Nemzeti Múzeum évtizedek óta szakmai partnere a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékének, ahol restaurátorművész képesítés faszobrász, kőszobrász, festőrestaurátor, valamint szilikát, fém-ötvös, papír-bőr, textil-bőr és fa-bútor specializációkon szerezhető.
„Ez az együttműködés lehetővé teszi, hogy a hazai restaurátorképzésben résztvevők összetett tudásra tegyenek szert. A tárgyakat végignézve kettős az öröm: a magyar kultúra csodálatosan helyreállított műalkotásokkal, egyúttal pedig világszínvonalon dolgozó, elhivatott szakemberekkel is gazdagodott. Nagyon fontos számunkra, hogy olyan partnerünk is legyen, aki a kultúraközvetítő tevékenységünket közelről, a felsőoktatási keretekbe helyezve látja, ismeri a felsőoktatási- és felnőttképzési feladatainkat és céljainkat, köztük számos kutatási programunkat, amelyekben legfőbb szövetségesünk a minisztérium.” –mondta L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a tárlat megnyitóján.
„Lényegesnek tartottuk, hogy – nyolc év után, a Magyar Nemzeti Múzeum gondozásában – ismét megjelentessük a Műtárgyvédelem című folyóiratot.” – összegezte beszédét a főigazgató.
Orosz Csaba, a Magyar Képzőművészeti Egyetem oktatási rektorhelyettese beszédében elmondta, hogy az egyetem és a Magyar Nemzeti Múzeum több évtizedes együttműködése gyümölcsöző, minden megmentett négyzetcentiméter gazdagítja a művészetet, kultúránkat. „Ars longa, vita brevis – Az ügyességhez idő kell, az élet pedig rövid” – zárta gondolatait.
„A restaurált tárgyak letörölhetetlenül hordozzák magukon készítőik keze nyomát, akik a művészet és a tudomány határán mozogva őrzik meg azokat. Tárgyaink, kulturális örökségeink, amelyek bölcs gondozóivá kell váljunk, és jó örökösként gondoskodni arról, amit őseink nemzeti örökségként ránk hagytak” – emelte ki a szakmai megnyitó beszédében Heitler András, egyetemi docens, a Restaurátor Tanszék vezetője.
Heitler András, egyetemi docens, a Restaurátor Tanszék vezetője
A tárlaton a restaurátorhallgatók kész munkáin keresztül bepillanthathatunk a restaurálás munkafolyamatába is
A restaurátorhallgatók diplomamunkáit felsorakoztató kiállítás fő üzenete évről évre azonos, azonban a bemutatott műtárgyak – a képzés jellegéből adódóan – nagyon változatosak, színesek, és alkalmanként különbözőek.
A kiállítótérben az elmúlt három év diplomamunkái tekinthetők meg, a látogatók bepillantást nyerhetnek a restaurálási folyamatokba, a műtárgyvédelem tudományos és művészi világába. A kiállítás egész nyáron várja a restaurálás különleges, egyszerre tudományos és művészi munkája iránt érdeklődő látogatókat
A Megmentett műkincsek kiállítás 2022. augusztus 21-ig látogatható. Nyár végéig pénteki napokon meghosszabbított nyitvatartással 22 óráig tekinthető meg.