A Vasarely Múzeum Budapest 2025 nyarán két különleges tárlattal várja a látogatókat, amelyek középpontjában a vizuális érzékelés, az optikai illúzió és az aktív nézői perspektíva áll. A kiállítások közös tematikai fókusza a látás megtévesztésének művészete: hogyan válik a kép mozgékonnyá, a szín változóvá, a forma pedig érzéki tapasztalattá.
Az Agam+Agam – Változó illúziók képei című tárlat Yaacov Agam, a kinetikus és op-art művészet egyik meghatározó alakja, valamint fia, Ron Agam munkásságát mutatja be. A kiállított művek az érzékelés aktív szerepére, a mozgás és nézőpont változására építve idézik meg az op-art klasszikus és kortárs formáit.
Az érzékelés határain című nemzetközi csoportos kiállítás kortárs művészek olyan alkotásait vonultatja fel, amelyek optikai hatásaikkal feszegetik az észlelés határait. A tárlat betekintést nyújt a konkrét és progresszív irányzatok vizuális kísérleteibe, a látás érzékcsalódásokkal teli világába.
Mindkét kiállítás késő őszig látogatható, és izgalmas kortárs kiegészítést nyújt a múzeum állandó Victor Vasarely-gyűjteményének vizuális és konceptuális értékeihez.
Agam+Agam – Változó illúziók képei
Yaacov Agam és Ron Agam op-art művészek kiállítása
Yaacov Agam (1928) izraeli-francia művész a kinetikus és optikai művészeti stílusok egyik megalapítója. A magyar közönség most először láthatja nagyobb számban műveit, melyek két szlovákiai magángyűjteményből érkeznek Budapestre.
A Victor Vasarelyvel számos emblematikus kiállításon (Le Mouvement, 1955, Galerie Denise René, Párizs; The Responsive Eye, 1965, MoMA, New York) együtt bemutatkozó Yaacov Agam a geometrikus formák és a színek változó viszonyaira építve komponál. Látásunk határait feszegetve szerkeszti meg plasztikussá váló színforma-rendszereit úgy, hogy a szemünk dinamikus részvételére is számít.
Az idén 97. születésnapját ünneplő művész képeinek legjellegzetesebb újítása, hogy a kétdimenziós felületen a néző mozgásának köszönhetően változó, akár két-három teljesen különböző kompozíciót is megpillanthatunk. Yaacov Agamot − Vasarelyhez hasonlóan − építészeti integrációi és köztéri művei is világhírűvé tették. Az effajta, nagyobb tereket intenzíven színesítő, ikonikus alkotásai közé tartozik például a tel-avivi Tűz és víz című szökőkútszobor, a párizsi Centre Pompidou állandó kiállításának részeként installált, 30 négyzetméteres Salon d’Agam, vagy a francia főváros high-tech negyedének Grande Arche-ja melletti szökőkutat díszítő gigantikus mozaik. A Yaacov Agam műveit bemutató kiállítás különlegessége, hogy Ron Agam (1958), a művész Amerikában élő fiának op-art alkotásai is láthatók lesznek, melyeken már a digitális eszközökkel elért hatások is érzékelhetők.
A kiállítás kurátora: Pócs Veronika
A tárlat november 30-áig várja látogatóit.
Az érzékelés határain
Nemzetközi kortárs csoportos kiállítás
A kiállításon olyan művek szerepelnek, amelyek elsősorban az érzékelésünkre, a látószervünkre irányuló hatásaik miatt különlegesek. Az ingerküszöbünket feszegető, megszokott vizuális tapasztalatainkat megkérdőjelező vagy azoknak ellentmondó, paradox érzetet keltő képi megoldásokra épül a kiállítás. A téma képviselőire koncentrálva főként a kortárs szcéna konkrét, progresszív irányzatába nyújtunk kisebb nemzetközi betekintést.
KIÁLLÍTÓK
Linda Arts (NL), Bernát András (HU), Bullás József (HU), Maria Chakarova (BG), Philippe Chitarrini (FR), Czeizel Balázs (HU), Csábi Ádám (HU), Olena Dombrovska (UA), Dukai István (HU), Egle Anita (HU), EJTECH (Kárpáti Judit Eszter (HU), Esteban de la Torre [MX/HU]), Erdélyi Gábor (HU), Hans Jörg Glattfelder (CH), Halmi-Horváth István (HU), Pavel Hayek (CZ), Jovanovics Tamás (HU/IT), Kóródi Zsuzsanna (HU), Erdem K.Köroğlu (TR), Karin Lind (DK), Losonczy István (HU), Michał Misiak (PL), Minami Miyajima (JP), Nagy Barbara (HU), Serhiy Popov (UA), Franz Riedl (AT), Reinhard Roy (DE/CH), Sági Gyula (HU/DE), Klaus J. Schoen (DE), Violetta Elisa Seliger (DE), Julius Stahl (DE), Szegedy-Maszák Zoltán (HU), Szíj Kamilla (HU), Tiberiy Szilvashi (UA), Norbert Thomas (DE), Franz Türtscher (AT), Anthony Vasquez (US/HU), Myroslav Vayda (UA), Mar Vicente (ES/AT), Ludwig Wilding (DE), Guido Winkler (NL) és Olga Ząbroń (PL).
Kurátorok: Benedek Barna, Esther Stocker
A tárlat október 26-áig várja látogatóit.
A kapcsolódó „Agam – Nézőpont kérdés” című kiállítás megtekinthető partnerünknél, a Cháj Galériában (2000, Szentendre, Pátriárka u. 6.) augusztus 7-ig. A galéria vasárnaptól csütörtökig, 10 és 18 óra között tart nyitva.
Borítókép:
Yacoov Agam: Többcsillagos, évszám nélkül , szerigráfia, papír (részlet)