Mintegy félszáz magánszemély és család vett részt a Tornyai János Múzeum által szervezett közösségi régészeti programon 2019 tavaszán a Csomorkányi templomrom körül. Az egykori középkori mezőváros területén végzett terepbejárás önkéntesei 2021. november 6-án szombaton a közgyűjteményben Béres Mária régész előadásán és tárlatvezetésén elsőkézből kaphattak betekintést a feltárási program eredményeiről és ismerkedhettek meg a település történetével.
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával zajlott az elmúlt években Csomorkány mezőváros régészeti kutatása és feltárása, amelyek eredményeit a Korok, kultúrák, lelőhelyek régészeti sorozat év eleji előadásán és kiadványában összegezte Dr. Béres Mária régész. Ez utóbbi kötettel köszönte meg a terepbejárás önkénteseinek munkáját a Tornyai János Múzeum. Csányi Viktor régész kiemelte, hogy a résztvevők nemcsak a friss levegőn, a történelemet megérintve tölthettek el néhány órát, hanem egy, a helytörténeten túlmutató tudományos kutatás részeseivé is váltak.
Béres Mária a közgyűjtemény állandó várostörténeti kiállításán a közel kéttucatnyi érdeklőnek bemutatta azokat az új és izgalmas információkat, amelyeket a tárlat öt évvel ezelőtti előkészítése során még nem ismerhettek a szakemberek. A terepbejárások során előkerült hatalmas mennyiségű kerámialelet egyik legjelentősebb megállapítása a cserepekre vonatkozott: a középkori tetőfedésekről ezidáig többnyire „sötétben tapogatóztak” a szakemberek. Mára kiderült, Hódmezővásárhely legrégibb műemlék épületének, az Árpád-kori csomorkányi templom tetejét is színes, mázas cserepek díszítették – erre példát csak a budai várból ismernek jelenleg a középkorkutatók.
A Tornyai János Múzeum tervezi, hogy 2022-ben folytatódnak a közösségi régészeti programok: Hódmezővásárhely régészeti topográfiai felméréséhez Rárós és az ATEV telep környékén várhatóak terepbejárások, valamint egy-egy kiemelet területre fókuszáló fémkeresős felderítéséket is szerveznek, amelyekre a közgyűjtemény közösségi média csatornáin toboroznak majd önkénteseket.