A kazamata - ha akarom - várak és erődök föld alatti járata, lövedékek ellen védő helyiség. Ha pedig úgy akarom, a zalaegerszegi Göcseji Múzeumban április elején kezdődő színházi produkciósorozat elnevezése.
A közösségi múzeum jegyében a 2005-ben alapított ZAZEE Kulturális Egyesület tagjai ismét a múzeum alagsori pincerendszerében rendezik meg a négyalkalmas kamaraszínházi estét. A belvárosi elhelyezkedés, a belső tér hangulata és a technikai háttér megléte mind megfelelő feltételeket biztosítanak a sikeres együttműködéshez.
Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója örömmel fogadta a civil szervezet újbóli jelentkezését, hiszen fontos, hogy a múzeum közösségekkel dolgozzon együtt a közösségért, öröm, hogy egyfajta hídszerepet tölt be a város életében. A kamaraszínház külső ötletként érkezett, a szervezést a ZAZEE bonyolítja le, a múzeum pedig a helyet és a technikai feltételeket biztosítja. Ha a vendég az esti előadás kezdete előtt korábban érkezik, a meghosszabbított nyitvatartásnak köszönhetően az intézmény bármelyik kiállítását megtekintheti.
A Kazamata Színházban a tavasz folyamán négy előadást tekinthet meg a közönség. Wettstein Tamás, az egyesület elnöke elmesélte, hogy a kulturális eseményeiknek szeretnek különleges helyszínt választani. Rendeztek már fesztivált irodaházban és elhagyatott ruhagyári épületben, koncertet kocsmában, könyvtárat telefonfülkében, képzőművészeti aukciót bárhelyiségben. A színházi előadásokat a múzeum pincéjébe álmodták meg. Nadrai Róbert egyesületi tag a repertoárt ismertette.

Az április 10-én kezdődő Az ítélet: halál című kamaraszínházi előadás a 20. század eleji Oroszországban játszódik. A fojtogató légkör, az alapvető demokratikus értékek hiánya, a média leuralása, a hírek megbízhatatlansága, a hatalmi eszközök egy kézben való összpontosulása ismerős lehet. Persze csakis a történelemkönyvekből. Vajon kiben lehet megbízni? Mit kockáztat az az állampolgár, aki hangosan kimondja a véleményét? Vajon van esély a változásra? Az előadás azért is különleges, mert a helyszínek változnak, így a közönség is a színészekkel tart, teremről teremre sétál.
Az Elmecirkusz című stand up est április 23-án egy önismereti utazás lesz. Ahogy a főszereplő színésznő nyilatkozta:„dráma egy órában”. Őszinte, nyers, érzelmekkel teli előadás, ahol nem hiányozhat a humor és némi irónia. Ki vagyok én és ki az, aki velem él? Hogyan kapcsolódjon a két észjárás? Hogyan működjünk együtt, hogy túléljük, ne adjisten értékesek legyenek a mindennapok? A darab két főszereplője, Szorcsik Kriszta és Zoltán Áron bejárja a kapcsolat útját a játékos közeledéstől két ember között létrejövő kapcsolódás minden szintjéig. Figyelem, az őszinteség elengedhetetlen!
Rühes kutya. Egy látomásos bűnfolklórt is láthat a közönség, ráadásul május 7-én két alkalommalis. Kárpáti Péter író, rendező legújabb drámája az erőszak legmélyebb aspektusait tárja fel. A történet egy fiatal nő emlékzuhataga a traumatikus gyermekkortól kezdve, és ne legyenek illúzióink, ez alkalommal elmarad a happy end, a darab a tragikus népballadákhoz hasonlít, vagy még inkább azantik görög sorstragédiákhoz.
Charles Bukowski német-amerikai költő Vegyes felvágott című kötetéből áll az a színházi előadás, amit május 14-én Hajduk Károly ad elő. A közismerten szókimondó, nyers, gyakran önéletrajzi ihletésű költeményeket zenei kísérettel ismerheti meg a közönség. A feldolgozott verseskötet jelenleg nem kapható, így aki nem ismeri az életművet, az most hiteles tolmácsolásban kaphat ízelítőt belőle. Az utolsó búvóhely című előadás zárja a Kazamata Színház tavaszi évadát.

A múzeumi kamaraszínházhatvan színházbarátot tud fogadni, az előadások este hétkor kezdődnek és a jegyeket csak online módon lehet beszerezni az egyesület weboldalán keresztül. Bízunk benne, hogy a Göcseji Múzeum ismét egy olyan rendezvénynek ad otthont, amely könnyen belopja magát a közönség szívébe.
Boríképen: