Kassák Filmklub 3. Caligaritól Hitlerig

2018-01-21 14:00

Kassák Filmklub 3. Caligaritól Hitlerig - A német expresszionista némafilm a húszas években

Vendég: Kiss Csaba, filmesztéta (ELTE BTK)

15 órától Galácz Judit, a Kassákizmus 3. kiállítás kurátora tárlatvezetést tart

A Kassákizmus 3. kiállításhoz kapcsolódó filmvetítés-sorozat harmadik eseményén az expresszionista némafilmekkel ismerkedhet meg a közönség.

A filmklub januári alkalma azzal foglalkozik, hogy milyen kapcsolat mutatható ki az expresszionista némafilmek és a korban egyre terjedő szélsőjobboldali ideológiai változások között. A filmek témája és az expresszionista hangvétel olyan atmoszférát teremtett az alkotásokban, amelyben a korszak filmtörténetével foglalkozó elméletalkotók összefüggést fedeznek fel a nácizmus szellemiségének elterjedésével, a filmek témájával és az ennek kapcsán alkalmazott filmbeli kifejezésformákkal. Mennyiben igazolható ez a feltevés? Miként fedezhető fel az expresszionista némafilmekben a korszak társadalmi-politikai viszonyainak átalakulása?

Az est folyamán ezekre az érdekes felvetésekre keresik a választ a meghívott vendéggel és a korszak klasszikus műveiből összeállított vetítéssel.

A válogatásban szereplő filmek (többek között):

Robert Wiene: Dr. Caligari, 1920.

Friedrich Wilhelm Murnau: Nosferatu, 1922.

Fritz Lang: Metropolis, 1927.

Fritz Lang: Dr. Mabuse, a játékos (1922), Dr. Mabuse végrendelete (1931)

Időpont: 2018. január 24. 16 óra

Helyszín: Bajor Gizi Színészmúzeum

1124 Budapest, Stromfeld Aurél út 16.

Belépő: 500 Ft/fő

gyarapodás, irodalom, kiállítás, múzeum, tárgy
2018-01-18 11:00