EN facebook

Időutazás a füstös gőzösöktől a száguldó Sinkanszenig - Vasárnaptól látogatható a Közlekedési Múzeum egyedülálló vasúttörténeti tárlata

KIÁLLÍTÁS

A XIX. századi angol gőzmozdonyoktól a XXI. századi japán szupervonatokig vezet a Darlington–Tokyo Express című időszaki kiállítás.

 

A Vasúttörténeti Park és a Közlekedési Múzeum új időszaki kiállítása valójában egy virtuális utazás térben és időben, amelyben 13 állomáson keresztül ismerhetjük meg a 200 éves vasúti közlekedés világtörténetét, sőt saját emlékeinkkel is gazdagíthatjuk a kiállítást. A tárlat 2025. július 13-tól látogatható a Vasúttörténeti Parkban.

 

Idén, szeptember 27-én lesz 200 éve, hogy megnyílt az első nyilvános, gőzüzemű személyszállító vasútvonal Nagy-Britanniában Stockton és Darlington között. A vonal George Stephenson Locomotion No. 1 nevű gőzmozdonyával debütált. Ez volt az első olyan gőzmozdony, amely nyilvános vasútvonalon szállított árut és utasokat. Bár a sebessége nem haladta meg a 24 km/órát, kiemelkedő technológiai újítást, előrelépést jelentett.

 

„Száz vasútat, ezeret! / Csináljatok, csináljatok! / Hadd fussák be a világot, / Mint a testet az erek.” – fogalmazott előremutatóan Petőfi Sándor 1847-ben, amikor első alkalommal utazott vonaton, és aki talán nem is gondolta, hogy szavai milyen hamar beigazolódnak.

 

A vasút 200 éves töretlen fennállását ünnepli az új időszaki kiállítással az idén 25 éves Magyar Vasúttörténeti Park, valamint a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum. A tárlat, amely a Vasúttörténeti Park Orient csarnok főépületének 3. emeletén lesz látogatható július 13-ától, rendhagyó módon, térben és időben egyszerre haladva követi végig a vasút elmúlt két évszázadának lenyűgöző történetét élménygazdag és gondolatébresztő módon, magyar és angol nyelven.

 

 

A kiállítótérbe lépve 1825 Darlingtonjában találjuk magunkat, itt kezdődik az utazás, majd 13 vasútikocsi-installáción végighaladva egyszerre fedezhetjük fel a vasút társadalomtörténeti hatásait, valamint technológiai fejlődését – műtárgyak, festmények, fotók, archív dokumentumok, videók, animációk és interaktív elemek segítségével. Ez azt jelenti, hogy egyidejűleg gyönyörködhetünk a nemzetközi vasúttörténet képi és tárgyi világában, miközben megismerhetjük, hogy a vasút fejlődése milyen hatást gyakorolt a hétköznapi életre, és mindez hogyan tükröződik vissza a korabeli irodalomban, zenében, művészetekben. A tárlat ezen felül kevésbé közismert vasúti jelenségekről, elképesztő rekordokról, utazási szokásokról és mérnöki újításokról is mesél.

 

 

A relikviák számát most mi magunk is gazdagíthatjuk, ugyanis a tárlat egy külön szekciója lehetőséget ad arra, hogy a látogatók is hozzátegyék saját vasúti élményüket, visszaemlékezéseiket, ezzel is hangsúlyozva, hogy a vasút története nem csak a mozdonyokról és a mérföldkövekről szól, hanem kezdetektől fogva mindannyiunkat összeköt. A Darlington–Tokyo Express kiállítás egyedisége ugyanis rendkívüli kapcsolatteremtő erejében is rejlik. A világszerte elismert bicentenárium lehetőséget adott nem csak a hazai, de a nemzetközi szakmai kapcsolatok szorosabbra fűzésére, így a tárlaton, több határon túli emlék mellett, az első Siemens motor hasonmását is megtekinthetjük a Deutsche Bahn jóvoltából. A tárlattal kapcsolatos információk a www.vasut200.hu oldalon érhetőek el. A kiállítás fő támogatója a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány.

 

 

Fotók: Szikora Zsombor (MMKM)