A Bazalt. A felejtés rétegei kiállítás záróeseményeként találkozás és beszélgetés a valamikori kisfiúval, id. Mejlinger Istvánnal, aki gyerekkorában, büntetést kockáztatva élelmet csempészett be a rabtáborba a fogoly írónak, vagy saját szegényes ételét osztotta meg vele.
2024. október 27-én délután 4-kor kurátori tárlatvezetés vár – Székely Iván elmeséli a kutatómunka kulisszatitkait és a hanginstalláció készítésének történetét, Debre Zsuzsa pedig elmondja a portréfilm készítésének körülményeit.
A program nyelve magyar.
A kiállításról bővebben
A badacsonyi bazaltbányában működött kényszermunkatábor története hiányzik a történelemkönyvekből, iratai eltűntek. A Blinken OSA Archivum kutatása a munkatáborok bezárásának 70. évfordulóján felszínre hozta a töredékes forrásokat, és megkísérli rekonstruálni a munkatábor működésének emberi oldalát, az emlékezés és felejtés rétegeit.
Szalay Péter kiállításterve emlék- és felejtésszigeteket jelenít meg. Zányi Tamás sokcsatornás immerzív hanginstallációja térben mozgó akusztikus képzeteket idéz fel a bazaltbánya robbantásaitól a foglyok éjjeli titkos rádióhallgatásig. Debre Zsuzsa dokumentumfilmje egy akkori tanút szólaltat meg, Szilágyi Lenke fotói pedig azt a képi világot mutatják be, amely ma fogadja a romok és az elhagyatott bazaltbánya látogatóit.
A kiállítást Székely Iván, az Archivum munkatársa, egyben a kiállítás kurátora, és Ungváry Rudolf író nyitotta meg.