A Magyar Természettudományi Múzeum Fenntarthatósági Napokat szervez az Európai Fenntarthatósági Témahéthez csatlakozva. A 2023. szeptember 24-én vasárnap megrendezendő családi napon interaktív, játékos módon, szeptember 26-án kedden előadássorozat keretében ismerkedhetnek a látogatók a fenntartható fejlődési célokkal.
Szeptember 24-én, vasárnap 9-14.00 óra között Családi Napon izgalmas programokkal, élő állatokkal, kézműveskedéssel és öko büfével várja a múzeum a családokat, gyermekeket, az óvodás és iskolás korosztály tagjait.
Időpont: 2023. szeptember 24. (vasárnap), 9-14.00 óráig
Helyszín: Magyar Természettudományi Múzeum
A programsorozat múzeumi belépőjeggyel látogatható, amely a kiállítások megtekintésére is jogosít!
Programok:
- Komposztálás – hogyan „komposztál” a természet és hogyan komposztálhat a városi ember? Kik ebben a mi kis élő segítőink?
- Kézműveskedés – gyurmázás, szabad alkotás újrahasznosított alapanyagokból
- Ízeltlábúak a klíma szorításában – beporzóink és jövevény fajaink a változó klimatikus viszonyok között
- Virágok az asztalon – vágott virágok vs. cserepes növények élete, origami virágkészítés
- Csomagolóanyagok – zsákbamacska játék csomagolóanyagokkal, vajon jól ismerjük és jól szelektáljuk-e őket?
- Ökocímke-forgó – értjük-e, helyesen értelmezzük-e a termékeken található öko-címkéket?
- Hulladékos dobble – melyik szelektív kukába mi való?
- Pólószatyor-készítés – kinőtt pólóból szatyrot készíthetünk, ami vésztartalékként mindig elfér a táskánkban (műanyag bevásárló zacskó vásárlására nem lesz már szükség!)
- Hulladékmentő ékszerkészítés – hulladékok újraértelmezése varázslatos kiegészítőkké
- Levendulazsák készítése – mesterséges molyirtók helyett a ruhásszekrénybe
- Öko büfé – helyi, szezonális alapanyagokból, húsmentesen, egészségesen
- Filmvetítés - a Semsey Andor teremben természetvédelmi témájú díjnyertes filmeket vetítünk
Előadássorozat fenntarthatósági témában
A múzeum az Európai Fenntarthatósági Témahéten előadássorozatra vár minden kedves érdeklődőt 2023. szeptember 26-án (kedd), 15 órai kezdettel.
Kis közösségek, nagy kihívások, új szerepek és lehetőségek ma. Hogyan hasznosították újra a hulladékot korábban a paraszti gazdaságokban, milyen példát nyújthatnak napjaink társadalmában? Mit tehetünk mi, mit tesznek a múzeumok egy fenntarthatóbb jövő érdekében?
Program:
15.00
Köszöntő
15.10
Fehér Zsuzsanna (Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, kommunikációs igazgatóhelyettes): Fenntarthatóság a múzeumok keresztmetszetében.
Mit jelent a fenntarthatóság a múzeumok esetében? Az előadás bemutatja a fenntarthatóságra törekvő múzeum négy alappillérét: társadalmi, kulturális, gazdasági és környezeti dimenziókat, ezek jellegzetességeit és kölcsönhatását.
15.40
Benedek Csaba (néprajzkutató muzeológus): Természetes anyagok újrahasznosítása a paraszti gazdaságban. A paraszti kultúrában a pazarlás jóformán ismeretlen volt, a legtöbb tárgyat igyekeztek végsőkig használni, megjavítani, új szerepkörbe állítani vagy elraktározni későbbre. Ez a szemlélet teljesen ellentétes a mai fogyasztói társadalom mentalitásával. Az előadás elsősorban a népi kultúrából mutat be olyan használati eszközöket, amelyeket általánosságban mindenhol megtalálhatunk vagy éppen ellenkezőleg, amelyek kuriózumnak számítanak a témában.
16.10
Horváth Anita (Kisközösségi Program): Világunk megváltoztatása közösségek révén. A Kisközösségi Program munkatársai 15 éve azon dolgoznak, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön hatásosan a Kárpát-medencében. De vajon miért jó, ha barátainkkal közösen cselekszünk az ökológiai fenntarthatóság érdekében? És mi mindent tudunk tenni életünk különböző területein?
16.40
Dr. Mihók Barbara (Environmental Social Science Research Group (ESSRG); Szegedi Tudományegyetem): Természetvédelem és lelki egészség – egyazon érem két oldala. A természettel való közvetlen érintkezésnek kimutatható egészségvédő hatása van mind a fiziológiai, mind a mentális egészség terén. Az előadásban azt járjuk körbe, miért lényeges ez a téma, mit mondanak a kutatások a természet és (kiemelten a mentális) egészség kapcsolatáról, és miért jó nekünk, ha nagyobb hangsúlyt fektetünk erre a kapcsolatra?
Az előadássorozat ingyenes, de regisztrációhoz kötött!