„Témáimat főleg az alföldi táj élményei adják. A pusztuló tanyavilág,
az ezerarcú tiszai ártér, a tükröző víz, a felhők játéka,
a Nap és a Hold fényei. Az örökké változó és megújuló természet
részeként látom az embert is, munkájával együtt.”
Erdős Péter (1938-2024) festőművész emlékére rendezett kiállítást a hódmezővásárhelyi múzeum az Alföldi Galériában. A tárlaton közel száz alkotás mutatja be a tavaly elhunyt művész sokrétű munkásságát, a festmények mellett akvarellek, grafikák és kerámia művek is helyet kapnak a Kossuth téri kiállítóhelyen.
Erdős Péter 1938-ban született Hódmezővásárhelyen és élete végéig e városban élt és alkotott. Művészcsaládból származott, majd a Galyasi Miklós által felkarolt „múzeumi gyerökök” körében kapott lehetőséget alkotói kibontakozásra, ugyanis a Tornyai János Múzeum akkori igazgatójának meghívására már 16 évesen részt vehetett a legelső Vásárhelyi Őszi Tárlaton. Ezt követően csaknem hetven éven át szerepeltek alkotásai a seregszemlén.
1960-ban végzett a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, másfél évtizedig rajztanárként dolgozott, közben elvégezte a Képzőművészeti Főiskolát is. Az alföldi festészeti hagyományok folytatójaként a táj és az itt élő dolgos emberek, valamint Mártély titokzatos vízi világa adták a legkedvesebb témáit.
Erdős Péter: Holtág télen
A festészet mellett készített grafikákat, kerámiát, és rézdomborítással is foglalkozott. Műveit minden vásárhelyi polgár ismeri, még, ha nem is tud róla, hiszen a város falain számos emléktábla és utcanévtábla viseli a keze nyomát.
Műveivel megannyi egyéni és csoportos kiállításon találkozhatott a közönség, alkotásai az ország több közintézményében, hazai közgyűjteményekben és külföldön is megtalálhatók. Elkötelezett patrióta volt, Mártély község 2005-ben, szülővárosa 2021-ben tüntette ki díszpolgári címmel.
Az Alföldi Galériában mintegy félszáz festménye, több tucatnyi grafikája, pasztellképe és akvarellje, valamint néhány kerámia műve ad betekintést Erdős Péter életművébe.