Ugyan a MuseumDigit 2020 előadásait a virtuális térben nézhetjük meg, nem kell lemondanunk az élő beszélgetésekről. A konferencia két napján Zoom beszélgetések kapcsán online is véleményt mondhatunk, tapasztalatot cserélhetünk, kérdezhetünk a minket leginkább érdeklő témákban.
A konferenciák egyik- ha nem a leginkább- sarkallatos pontja és lényege a közösség: a számtalan személyes találkozás, a kávé- és ebédszünetekben zajló tapasztalatcserék és kötetlen beszámolók, barátságos viták. Ennek öröméről ugyan egy időre le kell mondanunk, de -még ha csak virtuálisan is- de a kapcsolat megmarad. A MuseumDigit 2020 online terét élő Zoom beszélgetések teszik elevenné.
November 26., 11 óra
KDS 2.0
Ahogy tavaly, úgy -ha csak képletesen is- ismét egy asztalhoz ültetjük a közgyűjteményi terület képviselőit, hogy a KDS-ben elért eredményekről és tervekről beszéljenek.
Beszélgetőpartnerek:
Fonyódi Krisztián, Digitalizálási és Fotó osztály, Szépművészeti Múzeum
Maczelka Árpád, projektkoordinátor, Országos Széchényi Könyvtár
Ráduly György, igazgató, Magyar Nemzeti Filmarchívum
Répászky Lipót, osztályvezető, Archívum Osztály, MTVA
Szatucsek Zoltán, igazgató, Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Uniós Projektek Igazgatósága, Magyar Nemzeti Levéltár
Sz. Fejes Ildikó, főosztályvezető, MNM OMMIK
Moderátor: Farkas Andrea, a Digitális Jólét Program Digitális Pedagógiai Módszertani Központjának (DPMK) senior digitális fejlesztője
November 26., 14 óra
Klímaakció a múzeumban
A klímaváltozás témája már nem megkerülhető egy múzeumi konferencián sem, annál is inkább, mivel a múzeumok ökolábnyoma gigantikus. Mit tehet egy múzeum azért, hogy felhívja a figyelmet a klímavédelem fontosságára, milyen eszközei vannak erre, hogyan közvetítheti hatékonyan az üzenetet és mit változtathat saját működésében, hogy zöldebbé váljon?
Beszélgetőpartnerek:
Csorba Gábor, a Magyar Természettudományi Múzeum Emlősgyűjteményének főmuzeológusa, számos tanulmány és népszerű ismeretterjesztő cikk szerzője
Jordán Ferenc, a Balatoni Limnológiai Intézet igazgatója, biológus, rendszerökológus
Nagy-Sándor Zsuzsa kulturális örökséggel foglalkozó szakember, a KI Culture munkatársa, a múzeumok és a fenntarthatóság magyarországi kutatója
Moderátor: Gilicze Bálint, az MTA Podcast házigazdája, az MTA Kommunikációs Főosztályának munkatársa
November 27., 11 óra
Új kihívásokra új megoldások. Vidéki múzeumok a pandémia idején
Hogyan élték és élik meg a bezárást a vidéki múzeumok, hogyan készültek fel, milyen kommunikációs eszközökre támaszkodnak? Vezetőként hogyan lehet kezelni a járványhelyzet okozta nehézségeket az intézményben? Melyek voltak az újranyitás tapasztalatai?
Beszélgetőpartnerek:
Csapláros Andrea, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum igazgatója, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke
Kerényiné Bakonyi Eszter, a Gödöllői Városi Múzeum igazgatója
Mészáros Márta, a Kiskun Múzeum igazgatója
Ringer István, a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum igazgatója
Moderátor: Sz. Fejes Ildikó, az MNM OMMIK főosztályvezetője
November 27., 14 óra
A múzeum hangja – kommunikáció és márkaépítés
Miért fontos, mit és hogyan mond a múzeum? Hogyan jelenjen meg a nyilvánosság előtt? Miből hatékony egy üzenet és kommunikációs csatorna? Mi teszi az intézményi kommunikációt hosszútávon sikeressé? Mi a feladata a pr-nek, és hogyan segítheti a kommunikációs szakembert a kurátor és a múzeumvezetés? Még az is kommunikál, aki azt hiszi, semmit nem mond magáról - most annak mélyére ásunk, mit csinálnak jól a jól kommunikáló múzeumok és tanácsot adunk arra az esetre is, ha épp szűkösek a kereteink?
Beszélgetőpartnerek:
Misetics Mátyás márkaépítést támogató tanácsadó és tervező szakember, a MITTE Communications integrált ügynökség társalapítója és kreatív igazgatója
Szőke Katalin pr szakértő, kommunikációs tanácsadó, a SIMPACT Nonprofit Kft. munkatársa
Moderátor: Iván Viktória, az MNM OMMIK munkatársa
További videótartalmak a konferenciáról az MuseumDigit Youtube csatornáján!
A részletes program az előadókról és témákról, valamint a regisztráció a museumdigit.hu oldalon elérhető.