A harmadik Lépcsőszeminárium során a Petőfi Irodalmi Múzeumban egy Pilvax kávéházból származó asztal segítségével beszélünk, beszélgetünk hozzáférhetőségről és nyitott, demokratikus terekről. Megidézzük a XIX. századi kávéházak világát, amelyek hagyományosan a forradalmak melegágyai, olyan tágas, nyitott, átlátható terek, ahol találkozni, dolgozni lehet és a kultúrához is hozzáférést biztosítanak.
A beszélgetés résztvevői: Czékmány Anna, Kádár Anna, Magyary Anna és Sóki Diána, a PIM múzeumpedagógus kollégái, valamint Bán András, a Magyar Közlekedési és Műszaki Múzeum múzeumpedagógusa. A beszélgetés moderátora Varga Zita, a Ludwig Múzeum munkatársa.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum (1053 Budapest, Károlyi utca 16.)
Időpont: október 5. 16:00
Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
A közvélemény asztala a Pilvax kávéházból
„Siettünk a Pilvax-kávéházba, hol írótársaink szoktak összegyűlve lenni. Engem feltoltak az asztalra, hogy olvassam fel: ’Mit kíván a magyar nemzet’.” (Jókai Mór: Az én kortársaim)
A radikális pesti ifjak törzshelyén, a Pilvax kávéházban az asztalok egyszerre voltak a helyszínei a közéleti vitáknak, és pódiumai a politikai követelések kinyilvánításának.
Mára milyen jelentésekkel bővült az onnan származó asztal?
Milyen asztalok körül valósulhat meg termékeny vita, párbeszéd?
Hogyan szabályozzák a terek cselekvéseinket?
Képes-e, s ha igen, hogyan tud egy múzeum részvételre buzdítani bennünket?
Az idei Lépcsőszeminárium a részvétel és hozzáférhetőség hívószavain keresztül szólítja meg az egyetemi hallgatókat és a pályakezdő fiatalokat. Hat fővárosi és egy Pest megyei intézményt lehet megismerni ősszel, akik gyűjteményük egy-egy izgalmas darabján keresztül vetnek fel kérdéseket a kulturális intézmények társadalmi szerepéről, a tárgyakon és tartalmakon keresztül hozzáférhető tudásról. Milyen gondolatokat ébreszt egy kézmelegítő, egy jégszekrény, a Pilvax kávéház egy asztala, egy egykori arisztokrata asszony díszruhája, egy cigarettatárca, vagy egy családi fotóalbum?
Regisztráció: ITT