2020-ban a magyar dokumentarista fotográfia egyik legmeghatározóbb alkotója, Korniss Péter a Szépművészeti Múzeum – Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézetnek ajándékozta a több ezer tételt számláló negatívarchívumát. A gondosan előkészített, információkkal gazdagon ellátott kollekció páratlan lehetőséget szolgáltat az első Kossuth-díjas fotográfus életművének feltárásához, megértéséhez, és a második világháború utáni magyar dokumentarista és riportfotográfiai attitűd értelmezéséhez.
Szépművészeti Múzeum – Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet, Archívum és Dokumentációs Központ, Fotótár
OMRRK kampusz, C épület, 2025. április 3. 17 óra
A Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet 2022 őszén egy konferencia megrendezésével, idén pedig egy tanulmánykötet megjelentetésével járul hozzá az életmű elemzéséhez, tudományos megközelítéséhez. A KEMKI legújabb, Tóth Balázs Zoltán által szerkesztett kiadványa az Egy archívum rétegzettsége. A Korniss Péter életmű megközelítési lehetőségei című konferencián elhangzott előadások bővített és szerkesztett szövegeit tartalmazza. A kötet változatos tematikájú tanulmányai hozzájárulnak a második világháború utáni magyar dokumentarista és riportfotográfiai attitűd értelmezéséhez.
A KEMKI ADK gyűjteményében őrzött Korniss Péter Archívum képanyagával és néhány, eddig nem publikált fényképpel illusztrált könyvben a fotográfus munkásságának fotó-, sajtó- és művészettörténeti, műkereskedelmi, valamint művészetelméleti dimenzióit tárták fel szerzők.
A kötetbemutató résztvevői:
Barta Edit (esztéta, szakíró)
Cséka György (esztéta, műkritikus, KEMKI Artpool)
Tóth Balázs Zoltán (fotótörténész, KEMKI ADK)
Moderátor: Pfisztner Gábor (esztéta, műkritikus, egyetemi docens)
Köszöntőt mond: Fehér Dávid (KEMKI igazgató)
Az esemény a Facebookon.
A kötet szerzői: Barta Edit, Cséka György, Horányi Attila, Huszár Orsolya, Kovács Krisztina, Tóth Balázs Zoltán, Tóth-Gödri Iringó