Beporzók napja a Magyar Természettudományi Múzeumban 2023. március 11-én

PROGRAMAJÁNLÓ

A Magyar Természettudományi Múzeum 2023. március 11-én, szombaton 9.00 és 14.00 között rendezi meg a Beporzók napját. Ezen a napon színes természettudományos ismeretterjesztő előadásokkal, interaktív programokkal és Európa legnagyobb beporzó-tárlatával, a „Tehetsz Méh Többet - Zümmögés a múzeumban” című kiállítással várják az érdeklődőket a szervezők.

Időpont: 2023. 03. 11. 9.00-14.00

Helyszín: Magyar Természettudományi Múzeum, Kiállítási Csarnok
A programsorozat múzeumi belépőjeggyel látogatható, amely a kiállítások megtekintésére is jogosít!

Közreműködő szervezetek:
• Magyar Környezeti Nevelési Egyesület
• Magyar Biológiai Társaság - Fiatalok Természetismereti Klubja
• ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Múzeumpedagógus szaktanácsadó képzésének hallgatói
• Magyar Rovartani Társaság önkéntesei

Programok:

10.00-11.00

A Csurgó Zenekar gyermekkoncertje

9.00-14.00
• MTM Hártyásszárnyúak gyűjteménye ismeretterjesztő stand (Vas Zoltán, főmuzeológus)
• MTM Bogárgyűjtemény ismeretterjesztő stand (Szél Győző, főmuzeológus)
A világ rovarszemmel - MTM ismeretterjesztő stand (Kispál István, múzeumpedagógus)
• Mesesarok
• Kézműves foglalkozások
• Közös óriás rajzkészítés
• Interaktív mozgásos játékok
• Kézműves workshop
• Beporzós társasjátékok
„Az Év beporzói 2023” bemutatása
• Előadások
• Tanácsadás
• Ismeretterjesztő játékok
• Mézkóstoló és mézvásár (Gódor Sándor méhész standja)

Immár öt éve annak, hogy civil polgári kezdeményezésként indult el egy új természetvédelmi jeles nap, a Beporzók napja (március 10.) megünneplése. Szakemberek, intézmények, civil szervezetek álltak támogatóként a javaslat mellé. Ma már országos eseményről beszélhetünk: múzeumok, könyvtárak, iskolák, óvodák, felsőoktatási intézmények, nemzeti parkok, önkormányzatok rendeznek valamilyen eseményt, amelyek vagy a beporzó rovarok életlehetőségeit javítják, vagy a róluk való ismeretek terjedését, az irántuk érzett empátiát segítik elő.

Hogy miért van ez a nagy felhajtás a beporzó rovarok körül?

A Föld egészén aggasztóan pusztul a rovarvilág, amit most már az énekesmadarak számának csökkenése is jelez. A rovarok eltűnése mindenféle természeti folyamatot károsan befolyásol. A mai élővilág számára és a mi számunkra is a rovarok egyik legfontosabb tevékenysége a virágos növények beporzása. A jelenlegi földi növényvilág túlnyomó többsége rászorul a rovarokra, és ebben benne van a termesztett növényeink háromnegyede, az ételként, fűszerként, italként, gyógynövényként fogyasztott növények egyharmada. Elsősorban méhek (a házi méh mellett több száz vadon élő méhfaj), de lepkék, legyek, bogarak, darazsak, poloskák és más rovarok is részt vesznek a beporzásban. A védelemnek vannak hatósági, nagyüzemi lehetőségei is, és nagyon hatásos a magánszemélyek ház körüli segítsége is. A beporzókkal foglalkozni érdekes, élvezetes tevékenység.

Beporzók napja, látogató, múzeumandragógia, múzeumpedagógia, programajánló, természet
2023-03-02 07:00
Beporzók napja, gyűjtemény, kiállítás, múzeumandragógia, #muzeumokajovoert, műhely, Pulszky Társaság, téma, természet, természettudomány
2023-02-15 14:00