Átadták az ARTtransfer-díjat – A Ludwig Múzeum a kortárs művészet közvetítésének elismerésére alapított új díját

ELISMERÉS

2019-11-16 12:30

A díjjal a Múzeum olyan múzeumpedagógusok, pedagógusok, művészek, művészettörténészek, kurátorok tevékenységét ismerte el, akik a saját területükön az elmúlt időszakban sokat tettek a kortárs művészet közvetítéséért és népszerűsítéséért.

A pályázatra magánszemélyek jelentkezhettek a 2014–19 közötti időszakban megvalósult projektekkel, amelyek középpontjában egy kortárs művészeti esemény, kiállítás, jelenség átgondolt, progresszív, jól adaptálható módszerekkel való közvetítése, interpretációja, pedagógiai megközelítése állt. A megvalósítás formája múzeumpedagógiai foglalkozás, iskolai óra, nyári alkotótábor, témanap, programsorozat, workshop, kiadvány, játék egyaránt lehetett.

A zsűri szempontjai közé tartozott, hogy a bemutatott projektben a kortárs művészet közvetítése során minél nagyobb szerep jusson a cselekvő befogadói attitűdnek, az élményszerűséget szolgáló, innovatív tevékenységi formáknak, ahogy a művészeti, kulturális ismeretek átadásának gyakorlatában is. Szükséges, hogy támogassa az önálló gondolkodást-, munkavégzést, valamint az önálló személyiségek tartalmas együttműködését. A projekt törekedjen az életkori sajátosságok figyelembevételével a médiatudatosságra, erősítse a kritikai szemléletet, az önismeretet, a társadalmi felelősségvállalást: tartsa szem előtt a legkülönfélébb társadalmi igényeket. Lényegi elem, hogy a projekt adaptálható legyen, valamint korlátozott anyagi erőforrások közötti is megvalósulhasson.

A pályázatra összesen majd harminc jelentkezés érkezett, a második fordulóba kilenc pályázat jutott tovább, amelyek november 15-én pénteken egy mini konferencián mutatkoztak be a zsűri előtt.

Kassai Hajnal, az EMMI Múzeumi főosztály vezetője méltatta a nyerteseket és adta át a díjakat.

Az ARTtransfer díj nyertese:

Orosz Csaba – VINYL

A díj összege (bruttó) 300.000 Ft, azaz háromszázezer forint.
A díj összegét az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkársága támogatása biztosítja.

a Ludwig Múzeum különdíjában részesültek:

Fám Erika – Magma Műhely: interaktív kísérletek a képelmélet és kortárs művészet megismertetésére

Váradi Emese – Az Art Project Grouptól az Utópia Áruházig

Elismerésben részesültek:

Benyovszky-Szűcs Domonkos – Értsd a Kortárst!

Grászli Bernadett, Katharina Roters es Szolnoki Jòzsef – HACKeLD a MúLTAT_ötven6van

Horváth Judit – Az Iparművészeti Múzeum Ráth György-villájának két időszaki termébe tervezett Körforgásban című kortárs kiállítássorozat bemutatása

Schneller János – Kortárs találkozások

Somogyi Laura és Wolf Eszter – TUU133-terminál