Árnyékok és jelek - Anna Mark retrospektív kiállítása Szentendrén

KIÁLLÍTÁS

2022-07-18 07:00

Anna Mark retrospektív kiállítás nyílik a Ferenczy Múzeumban 2022. július 21-én. Magyarországon első alkalommal mutatkozik be ilyen léptékű, átfogó kiállítással a művész. Az életművön keresztül feltárul Anna Mark szentendrei kötődése, baráti kapcsolatai (Barcsay Jenő, Ferenczy Béni, Ország Lili, Bálint Endre, Vajda Júlia), az 1956 után számára feltáruló szabad világ és művészetének jelentős korszakai.

A Párizsban élő és ma is aktívan alkotó Anna Mark (Márkus Anna) 1928-ban született Budapesten, 1950-1956 között a Fővárosi Bábszínházban dolgozott, és ezekben az években baráti kapcsolatot ápolt az Európai Iskola alkotóival, mint például Ország Lilivel, Bálint Endrével, Vajda Júliával. 1956-ban hagyta el Magyarországot, az első években Németországban, majd 1959-től Párizsban él. A 60-as években a Group Carré de Paris művészcsoport tagjaként dolgozott. 1964 óta számos magángalériában, kortárs művészeti központban és múzeumban állították ki munkáit.

Mark olyan vizuális nyelvet fejlesztett ki, melyet a legkülönbözőbb források ihlettek, így az anyagok, gesztusok és szimbólumok összetett fúziójává áll össze minden egyes alkotása.

Anna Mark: Cím nélkül, 1980, relief, 16x30x30 cm

Anna Mark: Cím nélkül, 1990, szitanyomat alap, gouache, 120x80 cm

A szürrealista képi világgal való foglalkozása pályafutása korai szakaszában alapjául szolgált a fizikai tárgyak természetének és anyagiságának folyamatos vizsgálatához. Anna Mark munkái reliefekben, gouache-okban, tollrajzokban, aquatintákban és metszetekben bontakoznak ki. Munkásságára egészen a mai napig az építészeti kompozíciók gyakorolnak nagy hatást, ám művei a geometria szigorú rendjében a világ rendjének valóságát és ihlető erejét közvetítik.

Anna Mark: Cím nélkül, 2017, szitanyomott alap, gouache, ceruza, 39,5x39 cm

Anna Mark: Cím nélkül, 2020, papír, gouache, ceruza, 24x30 cm

Az Árnyékok és jelek az életmű valamennyi időrétegét átfogó és bemutató kiállítás. A tárlat július 21-én, csütörtökön 18:00 órakor nyílik meg és október 23-ig látható Szentendrén, a Ferenczy Múzeumban (Kossuth L. u. 5.).

A vendégeket üdvözli: Prosek Zoltán múzeumigazgató
A kiállítást megnyitja: Passuth Krisztina művészettörténész

A megnyitó Facebook eseménye

Kurátor: Kigyós Fruzsina

A szentendrei tárlattal párhuzamosan a budapesti Kisterem galéria idén nyáron válogatást mutat be Anna Mark festőművész alkotásaiból Minden helyekről címmel, így az egyedülálló életmű részletes bemutatással tárul a hazai közönség elé.

Borítókép:

Anna Mark: Cím nélkül (részlet), 1975, 116x90 cm, olaj, vászon

gyűjtemény, kiadvány, látogató, régészet, természet
2021-10-26 20:00
digitalizáció, #muzeumozzaszobadbol, művészet, régészet
2020-03-22 19:05
gyűjtemény, képzőművészet, kiállítás, látogató, művészettörténet
2021-11-10 15:00