Adományok Szentendrének: páratlan műtárgyak Párizsból

KIÁLLÍTÁS

2021-07-01 16:00

Lucien Hervé, Bálint Endre, Ország Lili több mint 50 alkotását kapta ajándékba a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum két párizsi magángyűjteményből. A jelentős műtárgyegyüttes – fotók, olajfestmények, monotípiák és grafikák – július 1-től láthatók Szentendrén, a Ferenczy Múzeumban.

2016-ban kezdődött el az az ajándékozási folyamat, amelynek során – több részletben – a Ferenczy Múzeumi Centrumhoz került Bálint Endre, Ország Lili és Lucien Hervé számos alkotása. Az ajándékozott anyag legnagyobb része a Párizsban élő, Munkácsy- és Jászai Mari-díjas báb-, díszlet- és jelmeztervező Bródy Vera gyűjteményéből érkezett, kisebb hányada egy párizsi magángyűjtő adományozásából származik. Bródy Vera 1951–1968 között – Párizsba való kitelepüléséig – dolgozott a budapesti Állami Bábszínházban és ennek műhelyében találkozott először Ország Lilivel és Bálint Endrével. Néhány festményük Bródy Vera közvetítésével került egy párizsi magángyűjteménybe. A most ajándékba kapott, több mint ötven alkotásból álló kollekcióhoz fotók, olajfestmények, monotípiák és grafikai jellegű művek tartoznak, amelyekből többet Bródy Verának dedikáltak. Az ajándékozott anyag utolsó adagját 2020-ban sikerült Szentendrére szállítani, így most már bemutathatóvá válik a teljes műtárgy-együttes. Ebben számos olyan kompozíció szerepel, amelyet most először láthat a hazai közönség.

Bródy Vera és barátai
Adományok két párizsi magángyűjteményből

2021. július 1. – 2021. október 3.

Kurátor: Bodonyi Emőke művészettörténész

A megnyitó időpontja: 2021. július 1. csütörtök, 18 óra
Helyszín: Kmetty Múzeum, Szentendre, Fő tér 21.

A vendégeket üdvözli: Prosek Zoltán múzeumigazgató

A kiállítást megnyitja: Passuth Krisztina művészettörténész

Közreműködik: SobriBoogie Zenekar

A kiállítás 2021. 07. 02. – 2021. 10. 03. között, csütörtöktől vasárnapig 10 és 18 óra között tekinthető meg.

Az esemény Facebookon.

Bálint Endre: Sótartó boszorkány, 1964