A Botanica Tinctoria. A festőnövények szerepe a kortárs textil színezésben és mintázásban című kiállítás a Goldberger Textilipari Gyűjteményben végéhez közelít, 2024. november 17. vasárnapig látogatható. A kiállítás egy fiktív szituáció felvetésével közös gondolkodásra hívja a látogatóit.
Az elképzelt utópisztikus kiindulópont, hogy hazánkban létezik még olyan textilipar, ahol nagyüzemi szinten releváns kérdésként merülhet fel a következő: Vajon napjainkban a Goldberger Textilgyár elindulna a természetes alapanyagú színezési trendek irányába? Felélesztené és modernizálná az indigóval történő kékfestői eljárását, amivel 1784-ben manufaktúraként elindult? A petrolkémiai színezékeket lecserélné vagy esetleg csak bővítené a profilját a biodesign anyagok felhasználásával? A romló környezeti mutatók és azezért szigorodó és sokasodó szankciók következtében, milyen „zöldítési” intézkedéseket tenne?
fotó: Urbánfy Terézia
Egy lehetséges irányt mutatunk, mely nemzetközi szinten is megmozgatja a tervezőket, start upokat és vállalkozókat. A természetes textilfestés és mintázás egy fontos eszköz lehet a textil- és ruhaipar festésből adódó környezetterhelés mérséklésében. 14 tervezőt és társulást mutatunk be. Munkásságuk kísérleti részébe betekintve mindenki leteheti a voksát, hogy milyen jövő várna a textilgyárra.
fotók: Urbánfy Terézia
A felvonultatott tervezők 2024-ig végzett kísérleteibe és termékfejlesztéseibe betekintést adjunk és ezek által egy kicsit tudatosabban tekintsünk ruháink színeire és mintáira. Elgondolkodjunk azok környezeti hatásán. A korábban felvetett kérdésekre nem célunk egzakt választ adni. Szeretnénk bemutatni egy kutatói és alkotói szemléletet a felvonultatott anyagkísérletekkel és tervezői attitűdökkel. Megmutatni, hol tart jelenleg a hazai bioanyag kutatás a textilszínezésre és mintázásra vonatkoztatva.
Szakács Niki
A kérdésfelvetéseket nem hagyjuk annyiban, további munícióval látjuk el a téma iránt igazán érdeklődőket. A kiállítási koncepció szerves részét képezi a záróesemény, mely 2024. november 16. szombat 15 órától kerül megrendezésre. A kiállításhoz tartozik egy „Gondolatindító kérdőív” is, mely még célozottabban vezeti a figyelmet és a végén lehetőséget ad a látogatóban felmerült kérdés feltételére.
A záró kerekasztal-beszélgetésen a kiállításon és a látogatók által felvetett kérdések megvitatására kerül sor szakemberek bevonásával. Meghívott szakértőink: Dr. Kokasné Dr. Palicska Lívia az INNOVATEXT Textilipari Műszaki Fejlesztő és Vizsgáló Intézet Zrt.-nek a vezérigazgatója, ahol textilvizsgálatokat végeznek egészségügyi hatásokra és tartósságra vonatkozóan. Dr. Víg András a Budapesti Műszaki Egyetem Szerves Kémia és Technológia Tanszék egyetemi magántanára, akinek a kutatási területe a textilszínezési eljárások. Hegedűs Zsanett AIAIÉ-Bespoke design tervezője és alapítója, aki személyre szabott ruhatervezéssel, textilekkel, mint alapanyagokkal, a jövő textiljeivel, valamint fenntarthatósági kérdésekkel foglalkozik. Végül, de nem utolsó sorban Sinka József a SINKA és Társa Kft. tulajdonosa egy „textilgyáros”, aki textil gyártással és nagykereskedelemmel foglalkozik, valamint folyamatos innovációkon töri a fejét a fennmaradás érdekében. A kiállítást záró eseményre invitáltuk a tervezőket is és minden leendő résztvevőt arra biztatunk, hogy legyen aktív részese ennek az eszmecserének.
Kiállító művészek:
Adorján Éva, Hajgató Sára, Kemendi Ágnes, Kis-Baraksó Alexandra, Kudron Anna, Ludvig Nicolette, Márföldi Dóra, Németh Péter, Polyák Ildikó, Rikov Richárd, Simon Judit, Szakács Niki, Szöllősi Anna, Urbánfy Teri, Yoshihara-Horváth Hanga
Kiállítás kurátorai: Hajgató Sára és Söptei Eszter
Kurátor asszisztens: Zalka Hanna Barbara
Grafika: Mészáros István
Installáció kivitelezője: Mészáros István
Növénygyűjtők:
Adorján Éva, Hajgató Sára, Kemendi Ágnes, Simon Judit, Szöllősi Anna, Urbánfy Teri
Kivitelezésben közreműködtek: Hajgató Sára, Söptei Eszter, Zalka Hanna Barbara, Mészáros István, Lánczky Balázs, és a “Fordított rét” című közösségi virág fűző workshop résztvevői: Béltekiné Gál Anikó, Bodó Lívia, Bodó Zsófia, Braun Vilma, Fehér Boglárka, Fehérné Tóth Ildikó, Gátszegi Katalin, Kelemen Krisztina, Kelemen Rudolfné, Keserű Borbála, Kluge-Kövesi Krisztina, Modrovics Krisztina, Pásti Katalin, Sütő Tünde, Szécsényi Anita, Szy-Fábián Nóra, Tóth Istvánné, Tóth Zoé, Zsámba-Jakus Tünde
Kommunikáció: Söptei Eszter, Zalka Hanna Barbara, Bodó Lívia
Fotó és videó munka: Görgényi Gábor
A kiállítás megvalósulását támogatta: Nemzeti Kulturális Alap, INNOVATEXT Textilipari Műszaki Fejlesztő és Vizsgáló Intézet Zrt., Óbudai Múzeum
Borítófotót készítette: Görgényi Gábor