Papír repülőgépmodellt, valamint origami (légipostai) borítékot egyaránt hajtogathatnak a látogatók az Aviatika – Pécs repüléstörténetéből című kiállításon, amely 2019. június 22-étől tekinthető meg a pécsi Vasváry-házban (Király u. 19.). A 2008 óta létező, felfrissített, kiegészített utazó tárlat Pécs 1937-ben készült légi felvételével egészült ki, amelyre ránagyítva a város egykori utcái, terei fedezhetők fel.
Pécs felett az első légi jármű – egy meleg levegővel töltött hőlégballon – az 1880-as évek közepe táján jelent meg, de ekkor még leszállás nélkül tovaszállt. Az egyik legsikeresebb pécsi általános kiállítás és vásár idején a lakosság már kézzelfogható közelségbe került egy ilyen járművel. A bemutató alig volt több cirkuszi látványosságnál, mégis a szembesülés az emberi repülés lehetőségével városunkban igazi szenzációnak számított, amit hivatalos léghajóünnepély kísért.
Pécs a géprepülés terén korán kapcsolódott az országos, főleg fővárosi törekvésekhez. Szinte a rákosi „ősrepülőkkel” egy időben kezdte meg kísérleteit Faludy Károly színművész, a pécsi társulat tagja, aki emellett saját építésű repülőgépmodelljeivel előadásokat tartott Pécsen kívül Újvidéken is.
Városunkban 1930-tól 1955-ig a mai Uránváros területén repülőtér működött, és az ország első közterületi hősi repülő emlékművét 1992-ben Pécsett, az egykori repülőtér területén állították fel. Pécs 1968-ig aktív részese volt a belföldi légi forgalomnak, és az első magyar gépeltérítés is pécsi járathoz kötődik.
Kinagyítható légi felvétel 1937-ből – légipostai boríték origamiból
A fenti történetek mellett egyéb érdekes epizódokat olvashatunk Pécs repüléstörténetéből annak a kétnyelvű (magyar-angol) utazó kiállításnak a tablóiról, amelyet 2008-ban, a Janus Pannonius Múzeum Történeti Osztálya (Várostörténeti Múzeum) a Magyar Veterán Repülők
Szövetségének pécsi csoportjával, illetve a Baranya Megyei Ejtőernyős Klubbal együttműködésében hozott létre. A kiállítást a szervezők újabb múzeumi szerzeményekkel és magángyűjtők tárgyaival, továbbá Pécs 1937-ben készült légi felvételével egészítették ki, amelyre ránagyítva a látogatók maguk fedezhetik fel a város egykori utcáit, épületeit, tereit.
Látható többek között az 1930-ban épült és 1945-ben lebombázott repülőgéphangár makettje, illetve az első Pécsett készült és repült ultrakönnyű repülőgép, a „Szöcske” légcsavarja. A kiállításban papír repülőgépmodellt és origami (légipostai) borítékot hajtogathatnak a látogatók.
A tárlat 2019. június 22. és 2019. november 2. között tekinthető meg a Vasváry-házban keddtől szombatig 10:00 és 16:00 óra között.