PULSZKY30 tematikus kampányunkban az idén 30 éves Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület történetét idézzük fel. A rangos szakmai civil szervezet 2021. április 16-án ünnepelte bejegyzésének kerek évfordulóját. Az őszre tervezett ünnepi közgyűlés felvezetéseként indítottuk útjára sorozatunkat. Elsőként a Társaság eseménydús három évtizednek a tevékenységeit vázoljuk fel évenkénti lebontásban, valamint létrejöttének és működésének fontos személyeit, eseményeit, eredményeit és kapcsolatait mutatjuk be egy-egy cikkben.
A rendelkezésre álló források azt mutatják, ebben az évben aktívabb volt a Társaság, mint az előzőben. A legfontosabb fejlemény talán az volt, hogy a 2008 végével megszűnt nyomtatott Magyar Múzeumok helyett – ezúttal és azóta is – az NKA szakmai kollégiumának támogatásával elindult a Pulszky Társaság elektronikus folyóirata, amelynek a kezdetektől Berényi Marianna a főszerkesztője. A rendkívül széles tematikájú, naponta frissülő oldal az elmúlt 11 évben számtalan fontos írást közölt és közöl a magyar és a nemzetközi múzeumi életről, a különböző kezdeményezésekről, programkínálatról, rendezvényekről. A 2017-ben alapvető megújuláson, korszerűsítésen átesett folyóirat azóta is a szakterület és az érdeklődők egyik legfontosabb információs forrása.
A magyarmuzeumok.hu hirdetése a MúzeumCaféban
Májusban a miskolci Herman Ottó Múzeum, a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum) és a Timpnet Műhely szervezésében rendezték meg az első múzeumandragógiai konferenciát Széphalomban, a 2008 áprilisában megnyílt Magyar Nyelv Múzeumában. Ebben kezdeményező szerepet játszott a 2005 őszén megalakult Tiszántúli Múzeumok Programalkotóinak Hálózata (ennek rövidítése a Timpnet), amelynek széleskörű, aktív tevékenysége 2012-ben elvezetett a Pulszky Társaságon belül a múzeumandragógiai tagozat megalakításához.
A szokásos és kötelező közgyűlésre ebben az évben a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban került sor. Az intézmény szintén ebben az évben jött létre, egybefogva a korábban önálló Országos Műszaki Múzeumot és a hozzá tartozó kisebb intézményeket, illetve a Közlekedési Múzeumot. A közgyűlésen a beszámoló és a munkaterv megvitatása és elfogadása mellett a választmány döntése alapján ketten kapták meg a Pulszky Ferenc-díjat: F. Dózsa Katalin és Gráfik Imre (utóbbiról lásd: Vasi Szemle, 2010, LXIV. évfolyam 3. szám, 403-404. oldal, Gráfik Imre Pulszky-díja). A Pulszky Károly-díjat ebben az évben jelölt hiányában nem adták ki.
„Az év múzeuma 2008” meghirdetett pályázatára mindössze négy intézmény küldte be a kiírásban megkívánt dokumentumokat. A szakmai szervezetek képviselőiből álló bíráló bizottság tagjai a Pulszky Társaság szervezésében személyesen is felkeresték a pályázó intézményeket, a helyszínen tájékozódva gyűjteményi, tudományos, kiállítási és közművelődési-múzeumpedagógiai tevékenységükről. Döntésük alapján a díjat a Múzeumok Majálisának első napján, május 16-án a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, E. Csorba Csilla vehette át, a Hadtörténeti Múzeum és a nyíregyházi Jósa András Múzeum különdíjban, illetve elismerésben részesült.
A kismúzeumi tagozat őszi szakmai találkozóját immár hagyományosan az előző évben Poroszlai Ildikó-emlékéremben részesített intézmény, a mezőkövesdi Matyó Múzeum szervezte meg októberben. A résztvevők az aktuális intézményi problémákról cserétek eszmét, majd a 2009. évi emlékérmet adták át a mátészalkai Szatmári Múzeum igazgatójának, Cservenyák Lászlónak.
Novemberben a Társaság által szervezett, „A szerzői jog és a múzeumok” című szakmai konferencián az Elektrotechnikai Múzeumban mintegy 100 fő vett részt. Részletekről, előadókról, vitákról sajnos jelenleg nem áll forrás rendelkezésre. Ugyancsak nem tudni arról, részt vett-e a szervezet képviselője a NEMO szokásos módon novemberben, ezúttal Linzben tartott közgyűlésén.
Novemberben nagy veszteség is érte a Társaságot és a múzeumi közéletet. Életének 81. évében elhunyt Éri István, aki egyik fő kezdeményezője, később főtitkára, majd elnöke, azután tiszteletbeli elnöke volt a Társaságnak, elindítója és évekig főszerkesztője a Magyar Múzeumoknak. Gazdag és szerteágazó életművéről 2005-ben jelent meg életinterjú (Kaiser László: Éri István. Egy apróhirdetésen vett régész emlékezései, Hungarovox Kiadó, Budapest). Decemberben, kerek egy hónappal halála után népes látogatottságú, csöndes megemlékezést tartottak a Magyar Nemzeti Múzeumban.
A 2009-es év kronológiája itt olvasható.
Források:
A Pulszky Társaság iratai a Magyar Nemzeti Múzeum Adattárában
archiv.magyarmuzemuok.hu/tema/170_(Gyász: elhunyt Éri István, 2009-11-17).
archiv.magyarmuzeumok.hu/tema/161_ (Áttekintés és kérdések 13 év után, 2009-12-14).
Kelet-Magyarország, 2009. október 27. 1. oldal (A Szatmári a legjobb a kismúzeumok között)
Magyar Hírlap, 2009. május 28. 15. oldal (Markovics Péter: Megszólítani minden réteget)
MúzeumCafé 2009/3. 9. oldal (A Petőfi Irodalmi nyerte el az Év Múzeuma díjat)
Népszabadság, 2009. május 18. 11. oldal (Az év múzeuma)
Népszabadság, 2009. november 10. 9. oldal (Elhunyt Éri István)