A nagy bejelentés! - Római sírkövek a Káli-medencében

TÁRGY

2020-07-19 07:00

A 2020. július 11-én a Laczkó Dezső Múzeum által koordinált dörgicsei közösségi feltárás során megtalált római kori sírkő vélhetően az 1-2. században faragott homokkő sírkő töredék - melyet a Becce-hegy egy omladozó présházából bontottak ki a intézmény munkatársai a Dörgicsei lakosokkal - egy 70 éves nő sírköve. A faragványon karperecek és nyakperec-, vagy lánc látható, kezében edényt vagy ládikát tart.

A timpanonban két delfin ábrázolás jelenik meg, mely a földi élet és a túlvilág közötti átjárás vidékünkön is gyakori szimbóluma.

A sírkő szélein látható féloszlopokon csavart kannelúra mintázat látható.

A felirat jól olvasható: a D I M rövidítés feloldása a dis inferis manibus, azaz a túlvilág halotti isteneinek.

Feltehetően ennek a nemrég napvilágra került sírkő töredéknek a darabja került Kékkútról a Balatoni Múzeum gyűjteményébe évtizedekkel ezelőtt.

A Balaton Múzeum jóvoltából a római kori sírkő kékkúti fele a vonyarcvashegyi Zenit Hotel Balaton **** Festetics Taverna Múzeum ,,Da Bibere" tematikus borászati és gasztronómiai kiállításának részeként megtekinthető!

néprajz, programajánló, régészet, tárgy, természet
2020-07-10 14:00
emlékezet, helytörténet, néprajz, programajánló, természet, virtuális
2020-06-15 12:00