A textil összeköt, szétszabdal, egybesző. Az MTA Művészeti Gyűjtemény raktárából kortárs kiállítótérbe költözik az az eredetileg hetven négyzetméteres, virágmintás szőnyeg, ami több mint százhatvan nő közös alkotása a 19. századból. A szőnyeg nem csupán dekoráció, hanem emlékmű, politikai állásfoglalás és összefonódó élettörténetek textilbe hímzett lenyomata.
A Magyar Tudományos Akadémia, a nemzeti gondolat és mozgalom intézményi megtestesítője körül több, nők által kezdeményezett közösségi gyűjtés valósult meg az idők során. Ezek közül az egyik első a virágos szőnyeg elkészítése volt 1865 és 1867 között.
Az akadémia székházát 1865-ben adták át, ám mire az épület felépült, a pénz elfogyott, így a belső terek díszítetlenek maradtak. Mindez nagy valószínűséggel eljutott az Aradon tartózkodó Bohus Jánosné Szőgyén Antónia (1803-1890) fülébe is, aki közösségi felhívást adott fel több lapban egy, a díszterembe szánt szőnyeg létrehozására. A szőnyeg 1867-re készült el, és került az akadémia épületébe, hogy először használati tárggyá, majd rezsimeken és korokon átívelő, az intézményi autoritást megjelenítő dísztárggyá váljon. A hímzésben résztvevő női csoportok, ez a több mint százhatvan nő a társadalom szinte összes rétegét reprezentálta társadalmi osztály, felekezeti hovatartozás, életkor és családi állapot tekintetében. A belépési küszöböt a varrni tudás, illetve egy 75x75 cm-es megmunkálandó egység megvásárlása jelentette.
Virágmintás szőnyeg, 1865–1867 (részlet)
sztramin alapra gyapjúfonállal, keresztöltésekkel, hátul lenvászon, 7.5 x 12 m
Magyar Tudományos Akadémia Művészeti Gyűjtemény, Budapest
credit: Gámán Zsuzsa
A kiállítás törekszik a szőnyeg történetének megismerésére és megismertetésére, illetve jelentésrétegeinek feltérképezésére, összefűzve azokat más XIX. századi és kortárs, magyar és nemzetközi művekkel. A kortárs textilmunkák nem csak a politikai állásfoglalás különböző formáit jelenítik meg, de a művészeti kollektívák gyakorlatait is magukba sűrítik. A munkák közötti sokféle kapcsolódási pont lehetőséget kínál arra, hogy a textilt nemlineáris narratívában, a társadalmi és politikai pozicionálás terei felől olvassuk össze.
Zászlószalag, 1848
„Szebb jövendőt a hazának” Földváry Lajosné Szita Aloyzia. Honvéd 3. zászlóalj
16 x 144 cm
credit: Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Budapest
Sophie Utikal: Amikor a testem még a tiéd volt (2025)
kézzel varrt, organza, 122 x 92 cm
credit: Lena Fries
A különleges tárlat kísérletet tesz a szőnyeg történetén és az azt körülvevő műalkotásokon keresztül alternatív művészettörténetek bemutatására is – különös tekintettel azokra a soha el nem ismert vagy rég elfeledett XIX. századi kézimunkákra, amelyeket a magyar díszítő- vagy iparművészet részének is tekinthetünk.
Marina Naprushkina: Auditorium, 2023
akril vásznon, 106 x 150 cm
credit: Marjorie Brunet Plaza
A kiállítás keretein belül teret kap az intézményi (ön)reflexió is, különösen annak fényében, hogy napjainkban a kultúra és a tudomány tereinek önállósága mindinkább meginog – részben a privatizáció, részben a fenntarthatatlanság következtében –, vagy összefonódik az aktuális hatalommal. A galéria terei így olyan tudások és tudományos munkák számára nyílnak meg, amelyek eddig rejtve maradtak, jóllehet jelentős kultúrpolitikai súlyt hordoznak. Látnunk kell azonban, hogy a szőnyeg méltó és teljességében való bemutatása lehetetlen – nem csupán a szőnyeg kettévágottsága miatt – , hiszen a kultúra terei szimbolikus és gyakorlati értelemben is szűkké válnak.
Melleink
Plaza Fátima, Monterrey, Nuevo León.
2024. március 7.
credit: Perla Tamez
Kiállító művészek:
Közel kétszáz, többségében női kiállító, a 19. századtól napjainkig, így például Adèle d' Aubouin, Bohus Jánosné Szőgyén Antónia, Catholics for Choice, Deutsch Szidonia, Földváry Lajosné Szita Aloyzia, gróf Bethlen Józsefné Sissányi Erzsébet, Lana Desastre Collective, Małgorzata Mirga-Tas, Marina Naprushkina, Richter Sára, Szabó Eszter Ágnes (HINTS), Sophie Utikal, Varjassy Jakab, Zapantera Negra.
A kiállítás helyszíne:
Budapesti Történeti Múzeum - Budapest Galéria, 1036 Budapest, Lajos utca 158.
A kiállítás időtartama:
2025. július 18. - október 5.
Megnyitó: 2025. július 17. (csütörtök), 18:00
Megnyitja: Süvecz Emese, művészettörténész, a Magyar Női Alap egyik alapítója, ügyvezető igazgatója
Kurátor: Szász Anna Lujza
Borítókép:
Virágmintás szőnyeg, 1865–1867 (részlet)
sztramin alapra gyapjúfonállal, keresztöltésekkel, hátul lenvászon, 7.5 x 12 m
Magyar Tudományos Akadémia Művészeti Gyűjtemény, Budapest
credit: Gámán Zsuzsa