EN facebook

1100 év 3 dimenzióban címmel látható digitalizált válogatás a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből

KIÁLLÍTÁS

2024-08-28 07:00

1100 év 3 dimenzióban címmel látható válogatás a Magyar Nemzeti Múzeum digitalizált gyűjteményéből; az államalapítás ünnepére a múzeum nagy felbontású, 3D-s modellekből összeállított galériával készült. Augusztus 20-a alkalmából olyan műtárgyakat válogattak össze, amelyek főszereplői a magyarság történetének, különböző korokból maradtak ránk.


A modellek speciális szkenneléssel, illetve olyan innovatív fotótechnikai eljárásokkal készültek, amelyek a kétdimenziós fényképekből háromdimenziós objektumokat állítanak elő.


A webtechnológia segítségével a múzeumi darabok szabadon forgathatók és nagyíthatók. A felvételek minden apró részletre kiterjednek és ezzel olyan élményt adnak, amelyet a vitrinek előtt állva nem élhetünk át. A képválogatás a múzeum honlapján érhető el.

 

Az első tárgy egy a 10. század első évtizedeiből előkerült koponya. Szintén a honfoglalás korából maradtak fenn az öntött, áttört technikával készült hajfonatkorongok, amelyek a magyar viselet keletről hozott elemei közé sorolhatók.

 

A bemutatott műtárgyak között van a Felső-Tisza-vidéki Beszterecen előkerült, görög feliratú, bizánci stílusú, hordozható ezüst szenteltvíztartó, amely a magyarsággal kapcsolatba hozható első ismert egyházi felszerelési tárgy. A Hierotheosz-féle misszióval egykorú, a 10. század közepi bizánci ornamentális megújulás egyik korai emléke. A válogatásban helyet kapott a 11. századi királyfejes gyűrű. A bizánci vagy bizánci hatású zománcos ékszer Szeged környékéről került elő.

 

A margitszigeti korona elnevezésű műtárgy is megtalálható a válogatásban. A nyolcrészes liliomkoronát a Margitszigeten találták a domonkos nővérek kolostora templomának szentélyében feltárt sírban az 1838-as nagy árvíz után. A műtárgyak között van egy 400 éves ruha. A hagyomány szerint Bethlen Gábor erdélyi fejedelem második felesége, Brandenburgi Katalin számára készült a múzeum legrégibb, magyar szabású női díszöltözete.

 

A válogatásban szintén megtekinthető 3 dimenzióban egy 1848-as pecsétnyomó, egy fotókerámia, továbbá egy fából faragott műkéz, amely feltehetően az 1920-as évekből való.

 

emlékezet, múzeumtörténet
2022-07-22 12:00
kiállítás, látogató, múzeum, múzeumpedagógia, programajánló, tárgy
2020-03-31 14:00