Pénteken Talizmánjaink címmel nyílt kiállítás a Józsefvárosi Múzeumban. A kiállítás egyediségét az adja, hogy a kiállításon bemutatott tárgyakat egytől – egyig hazánkba menekült 3-8 éves ukrán gyerekek készítették egy szerepjáték keretében.
A szerepjáték maga egy a menekült, a háborútól és a meneküléstől szenzorosan megsérült, stresszes, kimerült gyerekek számára kialakított projekt részét képezte, ami az Ukrán Hagyományok Háza és NestingPlay együttműködésének köszönhetően, a NestingPlay módszere és betanítása alapján ukrán tanárok tartották meg. A kiállítást és hozzá tartozó foglalkozásokat a Józsefvárosi Múzeummal együttműködve valósult meg.
A projekt célja a stresszoldás volt, a gyerekek elmaradt képességeinek a fejlesztése. A játék keretében a gyerekek egy szerepbe bújtak, ami biztonságot ad nekik, burokként védte őket, miközben a karakterük legyőzi a szörnyet, együtt küzdött társaival, lovagi tornán vett részt, megmutatta rejtett képességeit és végül megünnepelte a sikerét a közösség tagjaként.
(Fotó: Mile Máté)
A tábor célja személyes pozitív megerősítést adni a gyerekeknek és közösséget építeni, megmutatni a gyerekeknek hogy értékesek és van kihez tartozniuk. A szerepjátékot, mint eszközt használtuk arra, hogy a gyerekeket a saját világukból kiléptetve segítsük a traumáik feldolgozásában.
A Józsefvárosi Múzeumban a résztvevők egy általuk kedvelt tárgy történetét mesélték el és hagyták ott - ideiglenesen - a múzeumban. Így a saját talizmánjuk maga is történetet mesél és a múzeum kiállításának részévé válik. Ezekből a tárgyakból áll ez a kiállítás.
A megnyitón Karácsony Gergely főpolgármester arról beszélt, hogy minden háború szörnyű, különösen a gyermekek számára. A Budapest Főváros által támogatott projekt nyertesei ennek az enyhítésén dolgoznak. Bayer Árpád azt mondta el, hogy a NestingPlay játékos módszertana hogyan tud segíteni azoknak a gyerekeknek, akik nem olyanok, mint ahogy a tankönyvekben le van írva - azaz “nem A4-esek”.
(Fotó: Mile Máté)
Beskorovaina Olena, az Ukrán Hagyományok Háza ügyvezetője bejelentette, hogy szeptembertől ukrán-magyar két tannyelvű iskolát hozzanak létre Budapesten és megköszönte a támogatóknak a segítséget. Forgách Péter a kiállítás létrejöttéről beszélt, Balogh István Ukrajna magyarországi ideiglenes ügyvivője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy vannak családok, akiknek az utóbbi 10 évben kétszer is menekülnie kellett és megköszönte, hogy van, ahol otthonra lelhetnek ezek a családok.
Végül Lencse Máté pedagógus, játéktervező beszélt a játék erejéről. Ez után a kiállítást létrehozó gyerekek fogták kézen a résztvevőket és mutatták meg nekik a kiállítást.
A kiállítás ingyenesen megtekinthető augusztus 5-9 között 15.00-18.00 óráig a Józsefvárosi Múzeumban (1085 Budapest, József körút 70.)
A “Készség- és kompetenciafejlesztő nyári táborok Ukrajnából menekült gyermekek számára” című program az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája által biztosított forrásokból, Budapest Főváros Önkormányzata által meghatározott feltételekkel a Fővárosi Szociális Közalapítvány által kiírt és lebonyolított “Ukrajnából Menekült Gyermekek Ellátása és Befogadása 2024” nevű koragyermekkori ellátást támogató pályázat keretében valósulhat meg.
Fotók: Mile Máté