EN facebook

Múzeum+ Avantgárd

PROGRAMAJÁNLÓ

2017-09-12 17:00

Az avantgárd lesz a Magyar Nemzeti Galéria szeptember 14-i Múzeum+ programjának témája; az intézmény tárlatvezetésekkel, előadással, társművészeti programokkal, workshoppal várja látogatóit késő estig.

 

 Az avantgárd kifejezés eredetileg a 20. század elejének formabontó művészeti törekvéseit jelentette: avantgárd volt minden, ami elsőre érthetetlen, zavarba ejtő, meghökkentő, s szemben áll a megszokott kifejezési formákkal. Az avantgárd nem más, mint a művészet forradalma. Avantgárd volt Bartók zenéje, a Nyolcak festészete, az aktivizmus elvont művészet.

Az ajánló szerint ezt a világot járják körül az MNG-be meghívott tárlatvezetők, a szobrokat életre keltő táncbemutatónk, a Bartók zenéjét új hangzásokkal megszólaltató jazz-quartett és egy izgalmas beszélgetés a művészet érthetőségéről; miközben mindehhez borok, teák és kézműves foglalkozások is várják a látogatókat.

 

Vendég tárlatvezetőként Korani Eleni műkereskedő, műgyűjtő, az Ernst Galéria alapítója, valamint Rockenbauer Zoltán művészettörténész, kurátor kalauzolják az érdeklődőket Nemzeti Galéria kora 20. századi gyűjteményében, de az MNG munkatársai is többféle magyar és angol nyelvű vezetéssel készülnek.

"Ilyet én is tudok..." címmel az Élő Múzeumcafé beszélgetés résztvevői – László Zsófi művészettörténész, múzeumpedagógus; Sinkó István képzőművész, művészeti író; Kovács Jutka tanítónő, valamint Martos Gábor moderátor – azt járják körül, miért nehéz megérteni az absztrakt műveket. Vajon miért van az, hogy az emberek nagy része, ha egy műalkotás nem "ábrázol" konkrétan valamit, vagyis ha ránézve nem látja, hogy "mi van rajta", akkor hajlamos azt gondolni – sokszor mondani is –, hogy olyat ő is tudna festeni-rajzolni? Hogyan lehet az ilyen művek értékeinek felismerésére "megtanítani", rávezetni a nézőt? – teszik fel a kérdést a beszélgetés szervezői.
 

A Múzeum+ est során nyílik az MNG Élő Gyűjtemény. Múzeumi szobrok - Kortárs reflexiók No.1 című projektkiállítása, a vernisszázs alkalmából a Cipolla Collectiva (Nagy Csilla) erre az alkalomra komponált kortárs táncperformanszát mutatja be. A Nemzeti Galéria 19-20. századi szoborgyűjteményében őrzött csaknem ötezer szobor közül csak néhány száz kerül a közönség elé az állandó és az időszakos tárlatokon. Az MNG új kiállítási projektjével szeretné élőbbé és láthatóbbá tenni ezt a rejtett múzeumi anyagot. Kortárs szobrászok bevonásával a jelenleg raktárban lévő művekből inspirálódva új műalkotások születtek: a kortárs reflexiókat és a forrásul választott múzeumi szobrokat együtt mutatják be, havonta változó helyszíneken a gyűjteményen belül. A projekt első szoborpárja Borsos Miklós (1906-1990) Alvó lány (1971), illetve Majoros Áron Zsolt (1982) idén készült kortárs reflexiója.

 

Az este során koncertet ad a Bartók Electrified (Párniczky Quartet), a workshop témája ezúttal "Ádám, hol vagy?" címmel a kollázskészítés lesz, miközben a mátrai Dubicz Borászat és Szőlőbirtok borait, valamint a Big Ben teaház teáit lehet majd kóstolni.