EN facebook

Komárom-Esztergom megye sem marad ki a Múzeumok Éjszakájából! SŐT!

Múzeumok Éjszakája

2019-06-19 12:00

Tatabányán a régi korok fehérneműdivatja elevenedik meg, Komáromban az 1848-as szabadságharc történetei, Esztergomban pedig irodalmi és történelmi programok várják a látogatókat szombaton a Múzeumok Éjszakáján.

 

A tatabányai városi múzeumban éjjeli tárlatvezetést tartanak az "és mégis, mi volt a szoknya alatt?" című kiállításon, mely a régi korok fehérneműdivatját mutatja be, egészen az erényövig visszatekintve.

Az intézmény munkatársai a Szent Iván-éjről, évezredek nőideáljairól, valamint a fűző történetéről és restaurálásáról tartanak előadásokat.

 

A komáromi Klapka György Múzeum dolgozói jeleneteket adnak elő a szabadságharc városi eseményeiről. Így hallhatunk Damjanich lábtöréséről, Görgei sebesüléséről, a bakonyi zsiványok tetteiről, Klapka és Haynau állítólagos találkozásáról.

   

Esztergom és Párkány már 14 éve közösen szervezik meg a múzeumok éjszakájának programjait. Délután öt órától a városnéző kisvonat szerelvényei 20-30 perces időközönként közlekednek és útjukba ejtik a két város múzeumait, kiállítóhelyeit.

A Széchenyi téren található Babits-szobortól este gyalog sétálnak fel a látogatók a Babits Mihály Emlékházba, ahol diákok tartanak tárlatvezetést és versekből álló műsort ad a Babits Mihály Kamaraszínház. Babitsné Török Sophie-ra emlékezve a pöttyös ruhában érkezők apró ajándékot kapnak.

A Bazilikában a kincstár felújítása miatt idén a panorámaterembe, a liturgikus térbe és a nagyközönség elől eddig elzárt helyiségekbe kalauzolják el az érdeklődőket.

A párkányi városi múzeumban Mátyás király koráig utazhatnak vissza az időben a látogatók, hogy megismerhessék az akkori várakat. A játszóházban a hagyományokkal ismerkedhetnek a gyerekek, ehhez a török kor muzsikája szolgál zenei aláfestésként.

A Főszékesegyházi Könyvtár termeiben a könyvnyomtatás kezdetéig visszanyúló tárgyakat láthatnak az érdeklődők. Megtekinthető Magyarország legnagyobb kódexe, a Bakócz-graduálé, a Majer-gyűjtemény, a Szalkai-kódex, valamint a Fugger-gyűjtemény és a hazánkban található legrégibb ősnyomtatványok.

A rendezvény alatt megvásárolható a Bakócz-graduálé hanganyagából készült CD, valamint a Szalkai-kódex nemrégiben megjelent hasonmás kiadása.

A Keresztény Múzeum éjszakai nyomozásra invitálja a látogatókat, ahol a múzeum képei elvezetnek egy szövevényes ügy megoldásához. A múzeumok éjszakáján bemutatják az állandó kiállítás új műtárgyait is.

 

Az esztergomi vár megismerése bármikor élményt jelent, a Múzeumok Éjszakáján azonban ez hatványozottan igaz. A reneszánsz idején négyhírű művészek fordultak meg a király és az érsek udvarában, most a 21. század emberének is lehetősége lesz keze nyomát egy reneszánsz homlokzat kialakításánál ott hagyni a vásznon. Régi zene szól a királyi kápolnában, lesz tánc a nagyteremben, zseblámpák fényében vártúra, és az Éjszaka egyik kötelező eleme, a felnőtteknek szóló középkori rémmesék borzongása.