EN facebook

Kisbabával a múzeumban – Beszámoló egy szakmai műhelynapról

beszámoló

2024-12-02 07:00

2024. október 28-án Kisbabával a múzeumban címmel szakmai műhelynap zajlott a Szépművészeti Múzeum Múzeumpedagógiai Főosztályának szervezésében. A Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria 2017-ben indította el Mama, nézd! című programját, amivel Magyarországon elsőként teremtette meg a lehetőséget, hogy édesanyák (és édesapák) egy évesnél kisebb babáikkal is részt vehessenek tematikus tárlatvezetéseken. Az elmúlt években számos múzeum adaptálta és működteti sikeresen a Mama, nézd!-et, amellyel párhuzamosan különféle kisbabás programok tűntek fel a múzeumpedagógiai kínálatban.

 

A szakmai műhelynap azzal a céllal szerveződött, hogy összegezze az elmúlt hét év kisbabás múzeumpedagógiai programjainak tapasztalatait, valamint börze jelleggel információt és inspirációt nyújtson azon kollégák számára, akik hasonló, inkluzív kezdeményezésben gondolkodnak.

 

A program első felében a Szépművészeti Múzeum Mama, nézd! programjáról, majd az ezt adaptáló négy különböző múzeum tapasztalatiról hallhattak az érdeklődők.

 

(Fotó: Bényi Andrea)

 

Szépművészeti Múzeum – Mama, nézd! program

 

A hiánypótló jelleggel, 2017-ben született Mama, nézd!  missziójának tekinti, hogy a kisgyermekes szülők számára intellektuális, szellemileg inspiráló és a mentális egészséget támogató múzeumpedagógiai programot biztosítson. A Mama, nézd! alkalmak fókuszában a szülők állnak. A minden esetben a múzeum gyűjteményeiben zajló tematikus vezetések kifejezetten ebben az élethelyzetben (a szülővé válás korai időszakában) lévő felnőttek számára állnak össze, így a program témái: az anyaság, apaság, szülés, szülővé válás köré szerveződnek. A múzeum ezeken az alkalmakon biztonságos, elfogadó és nyugodt körülményeket biztosít, ahol baba és mama minőségi időt tud együtt eltölteni. Ehhez a nyugodt és lassú (adott esetben elmélyült) múzeumi élményhez elengedhetetlen a múzeumi kollégák részletes tájékoztatása. A frontszemélyzet, a teremőrök és a biztonsági osztály munkatársainak segítenie kell a program gördülékeny lebonyolítását. Szintén elmaradhatatlan az akadálymentes megközelítés, és az épületen belüli lift megléte, hiszen a Mama, nézd!-re számos szülő babakocsival érkezik. A Szépművészeti Múzeum lehetőséget biztosít babakocsik és hordozók díjtalan kölcsönzésére. 2023. óta a program tour guide készülékekkel zajlik, ezzel is segítve a lehető legcsendesebb, legelmélyültebb múzeumi élményt. A visszajelzések alapján a résztvevők szeretik ezt a megoldást, hiszen az alkalmat tartó múzeumpedagógus beszélhet halkan, az esetlegesen síró babával pedig lehetőség van átmenni egy másik terembe, ahol a szülő ugyanúgy hall mindent, a programról nem kell lecsatlakoznia. A Szépművészeti Múzeum 2025-ös tervei között szerepel egy a jelenleginél tágasabb és kényelmesebb baba-mama szoba létrehozása. A programot Cser Judit múzeumpedagógus mutatta be.

 

Gödöllői Királyi Kastély – Mama, nézd! program

 

A Gödöllői Királyi Kastély 2019-ben elsőként adaptálta a Mama, nézd! programot. A kastély speciális helyzetben van, hiszen múzeumként, történelmi emlékhelyként és rendezvényhelyszínként is működik. A havi egy alkalommal meghirdetett tematikus alkalmakat (a múzeum nyitása előtt) 9.30-tól indítják. Ennek részben gyakorlati oka van, ugyanis a kastély állandó kiállítása nem kedvez a babakocsival érkező látogatóknak, részben a programon résztevő szülők nyugodt múzeumi élményét igyekeznek ilyen módon biztosítani. A 2020. óta családbarát múzeumként működő intézmény az adott lehetőségeket teljes mértékben kihasználva segíti a kastélyba érkező kisbabás szülők élményszerű múzeumi kikapcsolódását. Az épületen belül egy rendkívül tágas kisgyermekes szoba, míg a parkban egy egyedülálló baba-mama pad várja a szülőket. Az elkövetkező időszak tervei között szerepel külsős szakemberek (hordozási tanácsadó, pszichológus) bevonása, esetlegesen közös tárlatvezetések megtartása. A programot Demeter-Guba Erzsébet múzeumpedagógus mutatta be.

 

(Fotó: Gödöllői Királyi Kastély)

 

Magyar Nemzeti Galéria – Mama, nézd! program

 

Molnár Brigitta múzeumpedagógus mutatta be a Magyar Nemzeti Galéria Mama, nézd! programját, amely 2017. óta várja a múzeumozni vágyó kisgyermekes szülőket. A nagy érdeklődésre reagálva havi két alkalommal hirdetnek meg tematikus tárlatvezetéseket, amelyek a múzeum állandó kiállításaiban, valamint időszaki kiállítótereiben zajlanak. A programon a kezdetek óta kiemelt szerepet kap a szülőséghez kapcsolódó műtárgyak bemutatása. A Magyar Nemzeti Galéria családbarát szemléletét tükrözi a tágas és jól felszerelt baba-mama szoba. Az intézmény kiemelten fontosnak tartja a program állandó népszerűsítését, így rendszeresen együttműködnek ismert emberekkel, akik közösségi felületeiken azokkal is megismertetik ezt a lehetőséget, akikhez más csatornán keresztül nem jutott volna el a múzeum kisbabás programja. A Mama, nézd! program már a szülővé válás korai időszakában lehetőséget biztosít arra, hogy a múzeumra, mint opcionális (családi) kikapcsolódási lehetőségre tekintsenek az érdeklődők. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy azok, akik rendszeresen járnak a programra, a későbbiekben a múzeum családi rendezvényein is megjelennek.

 

Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeum – Mama, nézd! program

 

A Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Múzeum 2023. decemberében hirdette meg első Mama, nézd! alkalmát. A program zavartalan indulását nehezítették a ház infrastrukturális hiányosságai, azonban egy csaknem elfeledett lift és pelenkázó helyiség megnyitásával a kisbabás látogatók is lehetőséget kaptak a múzeum időszaki kiállításainak megtekintésére. A program során a kiállítótérben leterített babaszőnyeg biztosítja az esetlegesen egy évesnél nagyobb babával érkező szülőknek, hogy a kicsit letéve nyugodt és barátságos környezetben élvezhessék a programot.

A programot Dr. Czingel Szilvia múzeumvezető mutatta be.

 

 

Walter Rózsi-villa – Mama, nézd! program

 

Walter Rózsi-villa elsők között adaptálta a Mama, nézd! programot, és dacolva a múzeum infrastrukturális nehézségeivel, sikeresen működteti azt évek óta. - tudhattuk meg Somogyi-Rohonczy Zsófia bemutatójából.Az épület részben akadálymentesített, így csak hordozóval látogatható. Bár az állandó kiállítás lehetőséget teremt rá, hogy akár tematikus alkalmakat is meghirdessenek, a tapasztalatok azt bizonyítják, hogy az látogatók az épület egészére kíváncsiak, így a ház teljes bejárására kell készülni. Kis múzeum lévén a programok széles körű kommunikálása nehézséget jelent, azonban a Mama, nézd! programot életre hívó nagyobb intézmények folyamatos keresztpromóciókkal igyekeznek a kisebb kiállítóhelyek alkalmait is hirdetni. A 2024-ben zajló "Mama, nézd! látogatókutatás" igazolta ennek az intézmények közötti promóciónak a sikerességét.

 

 

A szünetet követően a főváros egyéb, a kisgyermekes szülőket és babáikat váró múzeumi programok mutatkoztak be.

 

Petőfi Irodalmi Múzeum – Baba-mama irodalomterápia

 

A Petőfi Irodalmi Múzeum 2024-től várja zárt, irodalomterápiás alkalmaira az irodalmi szövegekben és azok által elmélyülni vágyó kismamákat. A  program kifejezetten az édesanyákat célozza meg, akik rendszerint egy évesnél nagyobb, már izgő-mozgó gyermekeikkel vesznek részt az alkalmakon. A legtöbb babás múzeumpedagógiai programmal szemben a PIM nyáron is meghirdetett alkalmakat és ez a szokatlan (ám ésszerű) időpont választás jó döntésnek bizonyult. A zárt csoportokba maximum tíz főt tudnak fogadni, akikkel a múzeum gyerekfoglalkoztató terében zajlik a foglalkozás. A tematikus alkalmakon a programot vezető művészetterapeuta egy a múzeum kiállításaihoz kapcsolódó szöveget hoz, amelyet együtt elolvasnak, majd a segítő kérdések mentén beszélgetnek róla. Ahhoz, hogy valamiféle elmélyült kapcsolódás és önreflektív gondolatok megszülethessenek, a kicsiket is le kell tudni kötni, így a foglalkozást vezető szakember a gyermekek számára a témához kapcsolódó játékokkal készül. A helyszín nyugodt, támogató jellege, valamint a zárt csoport intimitása együttesen szükségesek a program sikeréhez. A programot Szente Anita, művészetterapeuta mutatta be.

 

 

Néprajzi Múzeum – MÉTA-Baba

 

Dr. Király Judit művészettörténész és Tőkés Réka múzeumpedagógus mutatták be a Néprajzi Múzeum 2024-ben indította MÉTA-Baba: Kultúrába cseperedünk programját. A 0-3 éves korú gyermekek és szüleik (gondozóik) számára kialakított program különböző szervezeti struktúrák együttműködéséből született. Komplexitását interdiszciplináris munka: múzeumpedagógusok, pszichológus és integrált szülő-csecsemő konzulens szakember együttes gondolkodása teremti meg. A program öt alkalmas sorozatként jött létre, amelyben a témák (várandósság, szülés, gyermekágy, csecsemőkor, kisgyermekkor) egymásra épülnek, de önállóan is látogathatóak. A MÉTA-Baba alkalmanként 90 perc, amelyben a múzeum három különböző helyszínén zajlik a foglalkozás. A szülők és gyermekeik érkezés után közös mondókázással és ölbéli játékokkal kezdenek, majd a kiállítótérben folytatódik a közös játék és felfedezés. A program második felében az adott témához kapcsolódóan lehetőség van pszichológussal beszélgetni. A foglalkozás közös szülő-baba alkotással zárul. A MÉTA-Baba szakaszai egységet alkotva dolgozzák fel a műtárgyak által felkínált témákat. A program igazi közösségi élmény, ahol babák és mamák egyaránt figyelmet kapnak és közös minőségi időt tudnak eltölteni.

 

 

Magyar Nemzeti Múzeum – Babával a múzeumban

 

A Magyar Nemzeti Múzeum havi egy alkalommal tartja Babával a múzeumban elnevezésű programját. A 0-2 éves gyermekeknek és szüleiknek meghirdetett program tematikus alkalmakkal készül, amely alkalmak a múzeum állandó gyűjteményeiben, valamint az időszaki kiállításokban zajlanak. A Gödöllői Királyi Kastélyhoz hasonlóan a Nemzeti Múzeum múzeumpedagógusai is kihasználják a múzeumkert adta lehetőségeket és adott esetben kertsétával várják a látogatókat. A jellemzően 60 perces tematikus vezetésekhez előre köthető hordozó vagy kendő használatát javasolják a szervezők. Promóciós szempontból is fontosnak gondolják a különböző babás cégekkel való együttműködést, amelynek köszönhetően ingyenesen kölcsönözhető hordozókat biztosítanak a tárlatvezetés alatt. A programot Gróf Boglárka múzeumpedagógus mutatta be.

 

 

 

kiállítás, látogató, programajánló
2019-08-05 14:00