Különleges kísérletképpen, ámde hagyományteremtő szándékkal, az országban egyedülálló módon a Bőköz Fesztivál 2018-ban úgy döntött, hogy környezetének védelme érdekében karbonmentessé teszi a találkozót. Ennek érdekében február 13-án, szerdán a szervezők 30 őshonos fát ültetnek el az ormánsági fesztiválhelyszíneken. A Janus Pannonius Múzeum, az ormánsági fesztivál egyik fő partnereként fontosnak tartja, hogy ennek a jó kezdeményezésnek híre menjen az országban.
A tudományos klímakutatások mostanra egyértelművé tették, hogy a 21. században soha nem látott küzdelem vár az emberiségre: el kell érnie a Föld légkörében található üvegházhatású gázok mennyiségének kontrollálását.
A számítások szerint a 2018-as Bőköz Fesztivál alatt mintegy 1525 kg széndioxid került a levegőbe, amelyet a szubmediterrán térségben 2,3 fa tud elnyelni élettartama alatt. A különleges vállalkozás nemcsak semlegesíti a Bőköz Fesztivál széndioxid-lábnyomát, hanem teljes karbon-negativitást ér el, hiszen ennek több mint tízszeresét, 30 őshonos tájfajta gyümölcsfát ültetnek a szervezők a települések fesztiválhelyszínein.
A csemeték mind az Ormánságra jellemző tájfajta gyümölcsfák, melyek a drávai ártéri gyümölcsészet évszázados hagyományát jelenítik meg és amely fajták a valamikori itteni paraszti gyümölcsnemesítési kultúrából származnak.
Az új fák, a génmegőrzés révén hozzájárulnak a táj biológiai sokszínűségének fenntartásához egy olyan időszakban, amikor egész Európa biodiverzitása hatalmas sérüléseket szenved el. Elég csak arra gondolni, hogy a kontinens vizes élőhelyeinek 85%-a megsemmisült, a szántóföldi rovarok fele kihalt.
A Fesztivál szervezőcsapata abban bízik, hogy a példa követőkre talál és Magyarországon többen követik a karbon-negatív fesztivál példáját.
A faültetés programja
13.00 Ős-Dráva Látogatóközpont, Szaporca
13.30 Tésenfa, Kultúrház udvara (Kossuth L. u. 71.)
14.00 Szaporca, Hétöles-tó
14.30 Kémes, Polgármesteri Hivatal udvara (Kossuth L. u. 18.)
15.30 Drávacsehi, és a Harangláb közötti útszakasz (Kossuth L. u.)