900 éves a premontrei rend

KONFERENCIAFELHÍVÁS

2019-08-15 07:00

Konferencia lesz a premontrei rend magyarországi történetéről, kulturális és művelődéstörténeti jelentőségéről jövő márciusban Gödöllőn. A szervezők friss témákat és kutatási eredményeket várnak!

A premontrei rend alapításának 900. évfordulója alkalmából a Magyar Premontrei Cirkária háromnapos nemzetközi tudományos konferenciát szervez a Gödöllői Premontrei Apátság épületében. A konferencia célja az, hogy a premontrei rend magyarországi tevékenységének középkori, újkori és legújabbkori történetét, a rend lelkiségét, valamint kulturális és művelődéstörténeti jelentőségét egyaránt vizsgálja.

A szervezők a premontrei rend történetével kapcsolatos áttekintések mellett a konferenciára kifejezetten várják az új kutatási eredményeket bemutató, illetve a módszertanilag újszerű előadásokat. A tervek szerint az interdiszciplináris konferencia fókuszában a mikrohistóriai megközelítés és az esettanulmányok bemutatása áll majd, amelyek mentén a premontrei rend magyarországi történetének új narratívái alakíthatók ki. A konferenciára – meghívott előadók mellett – szenior és fiatal kutatók jelentkezését egyaránt örömmel fogadják, valamennyi tudományágból. A konferencia előadásaiból szerkesztett tanulmánykötetet jelenik meg.

A konferencia időpontja:      2020. március 17–19. (kedd–csütörtök)

A konferencia helyszíne:      Gödöllői Premontrei Apátság

A konferencia szervezője:    A Magyar Premontrei Cirkária

A konferencia tervezetett tematikus egységei:

1. Szent Norbert és követői: premontrei lelkiség-, eszme- és liturgiatörténet
  2. A premontrei rend magyarországi története a középkorban és a kora újkorban
  3. A premontrei rend magyarországi története a hosszú 19. században
  4. A premontrei rend magyarországi története az első világháborútól napjainkig
  5. A premontrei rend oktatói tevékenysége a 19–20. században
  6. Premontreiek a magyar tudománytörténetben
  7. A premontrei rend gyűjteményei, könyvtárai és levéltárai
  8. Premontrei irodalomtörténet
  9. Premontrei építészeti emlékek a középkortól napjainkig
  10. A premontrei rend hatása a magyarországi képzőművészetre
  11. Takács Menyhért emlékezete

A konferenciára jelentkezni a 20 perces előadás tervezett címével, rövid összefoglalójával (max. 300 szó), az előadó rövid önéletrajzával (max. 200 szó) lehetséges. A szervezők kérik, hogy jelentkezésükben tüntessék fel az előadás témájához kapcsolódó legfontosabb levéltári források, illetve szakirodalom jegyzékét is (max. 5 tétel).

A jelentkezéseket 2019. október 13-ig várják a premontrei900@gmail.com e-mail címre.

A konferencia szervezőbizottsága a „Premontrei 900” kuratórium:

• - Hancz Gábor Tamás O.Praem., a Csornai Premontrei Apátság alperjele
  • - Holnapy Dénes Márton O.Praem., a Gödöllői Premontrei Apátság alperjele