Konferencia: tisztelgés a 19. század múzeumalapítói előtt

MÚZEUMTÖRTÉNET

2019-06-05 07:24

A Jósa András Múzeum fennállása 150. évfordulója emlékére 2019. november 11–13-án nemzetközi múzeumtörténeti konferenciát szervez Nyíregyházán, illetve Geszteréden, ahol Szabolcs vármegye első ásatására került sor 1868-ban. A konferencia tisztelgés a XIX. század múzeumalapítói előtt, bemutatva az általuk létrehozott intézmény napjainkig tartó fejlődési ívének legfőbb mozzanatait egy-egy konkrét esettanulmány keretében.

A múzeum az előadások mellett poszter-szekciót is szervez. A poszterek egy-egy kiemelkedő múzeumi személyiséget, illetve egy-egy múzeum történetét (vagy történetének egy időszakát) mutathatják be.

Az előadásban bemutatandó esettanulmányokhoz egy-egy példa:

– Rómer Flóris és az első vidéki múzeumok alapítása egy konkrét példa alapján

– Az egyetemek és a múzeumok kapcsolata konkrét példák alapján

– A Nemzeti Múzeum mint a vidéki múzeumok támogatója és irányítója

– Az egyesületi alapítású városi múzeumok egy konkrét példa alapján

– A tudományos kutatás kezdetei a vidéki múzeumokban egy konkrét példa alapján

– A kultúrpalota gondolata és megvalósulása egy konkrét példa alapján

– Magángyűjteményi alapítású múzeumok egy konkrét példa alapján

A konferencia hivatalos nyelve: angol és német.

A nemzetközi konferencia előadásait külön kötetben kívánják megjelentetni. A kötet anyagát a múzeum honlapjánn digitális változatban megjelentetik. A tanulmányok leadásának határideje 2019. november 4. A tanulmányok elkészítéséhez kérik, vegyék figyelembe A nyíregyházi Jósa András Múzeum Évkönyve szerkesztési elveit. Az Évkönyv elérhető itt.

Jelentkezési határidő előadással/poszterrel és/vagy részvétellel: 2019. június 15-ig az alábbi címen: regeszet.koordinator@josamuzeum.huvagy Istvanov@josamuzeum.hu