A dán múzeum elismerte, hogy lopott műtárgyakat állított ki

RESTITÚCIÓ

Több éves tárgyalássorozat lezárásaként kedden az Olasz Kulturális Minisztérium és a koppenhágai Glyptotek vezetői aláírták a megállapodást, mely többek között felbecsülhetetlen értékű ókori műtárgyak Olaszországnak való visszaszolgáltatását tartalmazza.

Pallag Zoltán 2016-07-08 08:10
Cikk küldése e-mail:

A restitúció egyebek mellett egy Kr. e. 8. századi fejedelmi sírleletet érint. Az Olaszország Sabina régiójában, az 1970-es években végzett illegális ásatásból előkerült tárgyegyüttes többek között egy aranyozott bronz lapokkal díszített parádékocsiból, pajzsból, aranyozott lószerszámokból és díszes bankett-felszerelésekből áll. Egykor egy gazdag törzs- vagy klánfő sírjának mellékletét képezhette. A dán múzeum a 70-es években vásárolta a tárgyakat Robert Hecht amerikai műkincskereskedőtől, akit 2005-ben Olaszországban illegális műkincskereskedelem vádjával próbáltak elítélni. Hecht 2012-ben halt meg, nem sokkal a per ítélet nélküli lezárása után.

 

 

A Glyptotek évekig visszautasította a tárgyak visszaszolgáltatására benyújtott olasz kereseteket, míg végül kedden Flemming Friborg, az intézmény igazgatója közleményben közölte: “a vizsgálatok megmutatták, hogy a tárgyak illegális ásatásból kerültek elő Olaszországban, és engedély nélkül exportálták őket.” Az ügy kimenetele lehetett volna akár diplomáciai konfliktus is, ehelyett a dánok megegyeztek Dario Franceschini olasz kultuszminiszterrel, miszerint visszaadják a sírleletet, és további tárgyakat is, cserébe az olaszok hosszú távra kölcsönöznek Koppenhágába több jelentős itáliai sírleletet. Hogy pontosan milyen tárgyakról van szó, azt egyenlőre nem tudni.

“Az egyezmény, amelyet ma aláírtunk, egy válsághelyzetet lehetőséggé alakított” – mondta Franceschini, aki örömét fejezte ki afölött, hogy a feszültségből együttműködés lett.

A koppenhágai Ny Carlsberg Glyptotek (röviden Glyptoteket) Észak-Európa legnagyobb klasszikus művészeti gyűjteménye, amely az ókor művészete mellett a 19. századi impresszionista festészetre (főleg Gaugin-re, Cézanne-ra), és Rodin szobrászatára fókuszál. Ez a különös érdeklődés az alapító Carl Jacobsen (1842-1914) ízlését tükrözi, aki a 19. század végén Wolfgang Helbig német klasszika-archeológus és műkereskedő segítségével több mint 900 ókori szobrot és etruszk műtárgyat vásárolt meg, főleg római gyűjteményekből. Az 1882-ben alapított gyűjteményt Helbig 1888-ban a dán államnak adományozta azzal a feltétellel, hogy állandó épületet biztosít a tárgyaknak. 1897 május 1-én meg is nyílt a Tivoli Kert mellett a mai múzeumépület, amelynek koncepcióját a müncheni Glyptothek inspirálta. A múzeum nemzetközileg is jelentős gyűjteményi egységét képezi a vaskori Itália, ezen belül is az etruszkok régészeti hagyatéka. Az épület alagsorában látható gyűjtemények kulcsdarabja a sabinai fejedelemsír, amelyet idén decemberben visszaszállítanak Olaszországba.

A Gurlitt-hagyaték újabb felvonása

RESTITÚCIÓ

Eddig hatan jelentkeztek, hogy visszakérik a jogos tulajdonukat a náci rezsimnek dolgozó műkereskedő, Hildebrand Gurlitt több mint ezer képből álló hagyatékából.

2014. február 02. MTI

Két Schiele-rajzot kapott vissza a tulajdonos

RESTITÚCIÓ

Két Schiele-rajzot kapott vissza a korábbi tulajdonos örököse, három rajz továbbra is a bécsi Lepold Múzeum magánalapítványi kezelésében marad, Josef Ostermayer osztrák kulturális miniszter bölcs döntésnek...

2016. április 04. MTI - MMO

A tizedik visszaszerzett mű az egykori gyűjteményből

Restitúció

Baden-Württemberg tartomány kormánya visszaszolgáltatott kedden egy értékes reneszánsz festményt a náci Németországból Kanadába menekült néhai zsidó tulajdonos, Max Stern örökösének.

2013. március 03. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...